Wiadomości z Bytomia

Wszystko, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w obligacje skarbowe

  • Dodano: 2024-11-07 11:30, aktualizacja: 2024-11-18 11:31

Na rynku finansowym często mamy do czynienia z niepewnością i zmiennością, które zdominowała rynki finansowe na całym świecie. Wydarzenia gospodarcze, wojna, konflikty, wybory (w tym wybory prezydenckie w USA) sprawiły, że inwestorzy szukają mniej ryzykownych form lokowania pieniędzy.

Dużą popularnością cieszą się obligacje skarbowe, które oferują względną stabilność i potencjalnie są mniej ryzykowne od wielu innych instrumentów finansowych. Choć nie są całkowicie pozbawione ryzyka, to oferują wyjątkową okazję do zbudowania fundamentów finansowych na przyszłość.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy warto inwestować w obligacje skarbowe i gdzie możesz je kupić.

Obligacje skarbowe – czy warto je mieć w swoim portfelu inwestycyjnym?

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe emitowane przez państwo, które zobowiązuje się do zwrotu pożyczonego kapitału wraz z odsetkami w określonym terminie. Można więc powiedzieć, że pożyczasz państwu swoje pieniądze, a ono w zamian za to wypłaca Ci odsetki.

Dlaczego obligacje skarbowe cieszą się tak dużym powodzeniem wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych? Poznaj bliżej obligacje skarbowe:

1.     Dzięki gwarancjom państwa są one uznawane za mniej ryzykowne instrumenty finansowe niż np. akcje. Oczywiście ryzyko zawsze istnieje i musisz o tym pamiętać.

2.     Są dostępne zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i dużych instytucji finansowych. Można je kupić na rynku pierwotnym bezpośrednio od emitenta lub na rynku wtórnym, np. korzystając z konta w domu maklerskim.

3.     Jest to forma inwestycji, która może Ci zapewnić wyższą rentowność niż np. lokata oszczędnościowa w banku.

4.     Obligacje skarbowe dostępne są w różnych wariantach – od krótkoterminowych (np. 2-letnich) po długoterminowe (10-letnie). Dzięki temu każdy inwestor może dobrać obligacje odpowiednie do swoich potrzeb inwestycyjnych i preferencji dotyczących długości trwania inwestycji.

5.     Dywersyfikacja portfela to złota zasada każdego świadomego inwestora. Dobrze jest stawiać na różne instrumenty finansowe.

6.     Obligacje skarbowe oferują duży wybór opcji inwestycyjnych. Możesz wybierać spośród obligacji, które różnią się rodzajem oprocentowania (stałe/zmienne), czy częstotliwością kapitalizacji i wypłaty kuponów. Możesz też wybrać obligacje zerokuponowe, czy też indeksowane inflacją.

Gdzie kupić obligacje skarbowe? Co musisz wiedzieć przed zakupem?

Dobrym rozwiązaniem dla aktywnych inwestorów, którzy oczekują potencjalnych zysków wyższych niż np. na lokacie, jest zakup obligacji skarbowych na rynku wtórnym, np. w domu maklerskim Michael / Strom. Wystarczy, że skontaktujesz się z doradcą lub zarejestrujesz na stronie internetowej, a następnie założysz konto maklerskie.

Zakup obligacji skarbowych na rynku wtórnym daje Ci szansę na skuteczną dywersyfikację portfela inwestycyjnego oraz szereg możliwości inwestycyjnych. Kupując obligacje na rynku wtórnym poniżej ich wartości nominalnej, płacisz mniej za ten sam kupon i otrzymujesz całkowitą wartość nominalną w terminie zapadalności. Możesz w ten sposób wykorzystać to, że niektórzy inwestorzy sprzedają swoje obligacje poniżej wartości nominalnej z powodu zmian w gospodarce, nastrojów rynkowych lub zmiany stóp procentowych. Zasada jest następująca – jeśli cena obligacji rośnie, to znaczy, że spada jej rentowność. Jeśli cena obligacji spada, to rośnie jej rentowność.

Na rynku wtórnym obligacje możesz kupować i sprzedawać w dowolnym momencie. W ten sposób zyskujesz kontrolę nad swoją inwestycją i możesz szybko reagować na zmiany rynkowe. Przykładowo, gdy stopy procentowe spadają, to ceny starszych obligacji o wyższym oprocentowaniu będą rosnąć. Masz wtedy szansę sprzedać swój pakiet obligacji skarbowych z zyskiem.

Pamiętaj jednak, że każda inwestycja, wiąże się z ryzykiem. W przypadku obligacji skarbowych mogą to być np. ryzyko stopy procentowej, ryzyko rynkowe, czy ryzyko płynności.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.