Wiadomości z Bytomia

Witkowice - rewitalizacja na wiele lat

  • Dodano: 2018-07-16 08:45, aktualizacja: 2018-07-16 09:03

Niemal 1000 osób znalazło pracę w postindustrialnej perełce naszych sąsiadów – Dolnym Obszarze Witkowice. Znajdująca się nieco ponad godzinę drogi od Bytomia Ostrawa, daje przykład, jak zagospodarowywać tereny poprzemysłowe. Witkowice wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bytom był tam z wizytą studyjną.

Witkowice właśnie przygotowują się do Colours of Ostrava – międzynarodowego, międzygatunkowego festiwalu. Na ponad 20 scenach odbędą się tam koncerty, panele dyskusyjne, przedstawienia teatralne, projekcje filmowe, warsztaty i wiele innych. Kompleks odwiedzi w tych dniach ok. 40 tysięcy gości. Od 18 do 21 kwietnia ten postindustrialny obiekt po brzegi wypełniony będzie kulturą.

To właśnie sztuka dała oczątek nowemu życiu całemu Dolnemu Obszarowi Witkowice. Przez 170 lat działały tu: kopalnia Hlubina, koksownia i huta. Kiedy w 1998 roku spuszczono w hucie ostatnią surówkę żelaza, nie wiadomo było, co stanie się z obiektem. Z czasem przestrzeń zaczęli wykorzystywać wywać artyści. Początkowo robili to nielegalnie, jednak Witkowice cieszyły się coraz większym zainteresowaniem ludzi sztuki, dlatego postanowiono zagospodarować teren dla nich.

W 2007 roku powstało stowarzyszenie osób prawnych Dolni oblast Vitkovice – Dolny Obszar Witkowic, nazywany w skrócie DOV. Jego celem była rewitalizacja tego obiektu i udostępnienie go zwiedzającym. Autorem projektu rewitalizacji jest prezes spółki Witkowice Jan Světlik. Nad projektem architektonicznym czuwał Józef Pleskot z pracowni „AP Ateliér”.

Kompleks liczy 19 obiektów i ciągle jest rozbudowywany. Znajdują się tu sale kinowe, konferencyjne, pracownie artystów, kawiarnie. Unikatowym elementem tego miejsca jest dawny, ogromny zbiornik na gaz, w którym powstała nowoczesna sala koncertowa. Chętni mogą wypić kawę w kawiarni z widokiem na całe miasto. Znajduje się ona w Bolt Tower – na szczycie wielkiego pieca, w którym dawniej powstawała surówka żelaza.

Kilka lat temu w jednym z obiektów Witkowic otwarto interaktywną ekspozycję Duży Świat Techniki – Science and Technology Centrum. Na powierzchni 14 000 metrów kwadratowych znajdują się tam cztery stałe wystawy tematyczne (świat dziecka, świat nauki i wynalazków, świat cywilizacji i świat przyrody) i jedna czasowa. Tylko w pierwszej połowie tego roku miejsce odwiedziło ponad 800 tys. turystów.

Choć Witkowice zadziwiają rozmachem, to kompleks ciągle jest modernizowany. Czesi szacują, że jego rewitalizacja zakończy się najwcześniej za 15 lat.

Bytom z wizytą w Ostrawie w ramach wymiany praktyk. To element projektu pilotażowego rewitalizacji „Bytom od nowa. Innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych”, moduł: „Wzmocnienie zdolności instytucjonalnej miasta do przeprowadzania działań rewitalizacyjnych”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również