Wiadomości z Bytomia

Weekendowe sprzątanie Amendy

  • Dodano: 2024-05-20 11:00

Po raz kolejny działająca w Łagiewnikach firma Storm Gray Unit we współpracy z Urzędem Miejskim w Bytomiu, FCC Environment Polska oraz Waste World, zorganizowała akcję sprzątania Parku Amendy. W piątek i sobotę /17-18 maja/ poszły w ruch worki, rękawice oraz sprzęt, dzięki któremu możliwe było usunięcie dużych odpadów.

Porządkowanie terenu

Obszar Parku został podzielony na kilka sektorów, w których poszczególne grupy porządkowały teren. Podobnie jak podczas poprzednich akcji dla uczestników akcji zapewnione zostały worki i rękawiczki, a zebrane odpady zostaną wywiezione na koszt miasta. W akcji wzięli udział nie tylko mieszkańcy Łagiewnika, ale również uczniowie Zespółu Szkół Usługowo-Rzemieślniczych w Bytomiu, IV Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie Śląskiej, pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz firmy Storm Gray Unit.

Wydarzenie odbyło się w ramach  Projektu Śląskie "Przywracamy Błękit".

Integracja po wspólnej pracy

W miejscu zbiórki, tradycyjne już było można odpocząć, zjeść i ogrzać się. Na koniec każdego dnia inicjatorzy akcji zorganizowali ognisko oraz poczęstunek.

Celem akcji organizowanych na terenie Bytomia jest nie tylko wspólne sprzątanie różnych zakątków miasta, jak m.in. Parku Amendy czy terenów Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego „Żabie Doły”, ale akcje mają również formę edukacyjną. Organizatorzy chcą zachęcić mieszkańców do wspólnego dbania o nasze środowisko naturalne. Warto również dodać, że dzikie wysypiska zwiększają także ryzyko pożaru poprzez unoszące się nad składowiskiem śmieci substancje lotne – siarkowodór i metan, stanowiąc zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców.

Urokliwe miejsce w Łagiewnikach

Park Amendy to urokliwe miejsce rozciągające się między ogródkami działkowymi „Zygmunt” i „Jaśmin” przy ul. Świętochłowickiej w Łagiewnikach. Tę ostoję zieleni utworzyły działające niegdyś w tej części miasta kopalnia oraz huta. Wówczas też zrewitalizowano tamtejszy staw, stworzono przy nim przystań kajakową, kawiarnię, wypożyczalnię sprzętu sportowego, a także wybudowano amfiteatr i basen kąpielowy.

Park w obecnym kształcie ma 4,9 ha i rozciąga się wokół stawu, którego brzegi opanowała smukła trzcina. Zbiornik chętnie odwiedzają wędkarze, dla których przygotowano wygodne podesty. Amatorzy łowienia ryb i spacerowicze korzystają z wypoczynku w cieniu licznych odmian drzew, głównie liściastych. Rosną tu klony oraz topole, spotkać też można lipę drobno i szerokolistną, graby i buki zwyczajne czy kasztanowca białego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również