Za nami 11. edycja Bytomskiego Dnia Wcześniaka, który 15 listopada zgromadził w Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu Szpitala Specjalistycznego nr 2, specjalistów m.in. z dziedziny neonatologii, rehabilitacji oraz rodziców dzieci, które urodziły się za wcześnie. Gościem konferencji był m. in. zastępczyni prezydenta Bytomia Magdalena Górak.
Oddział o najwyższym stopniu referencyjności
Bytomska "Dwójka" to miejsce wyjątkowe, gdzie mali pacjenci otoczeni są opieką na najwyższym poziomie. Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej charakteryzuje się III stopniem referencyjności, co oznacza, że trafiają tu najtrudniejsze przypadki, również wcześniaki. Jak podkreśliła prof. Anita Olejek, opieka nad nimi wymaga ogromnego zaangażowania i wiedzy.
Wykłady, sztuka i integracja
Obchody Dnia Wcześniaka to nie tylko spotkania z lekarzami i zwiedzanie oddziału intensywnej terapii noworodka. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów, m.in. o profilaktyce w ciąży i wspieraniu rozwoju wcześniaków. W programie znalazły się również występ uczniów bytomskiej szkoły muzycznej oraz wystawa zdjęć i obrazów autorstwa Marty Hawlickiej.
Wcześniak jako pacjent
Przygotowana przez Martę Hawlicką wystawa „Wcześniak jako pacjent” ukazała trudności i sukcesy związane z leczeniem najmłodszych pacjentów. Zdjęcia i obrazy poruszały, ukazując determinację lekarzy i rodziców oraz siłę wcześniaków.