Wiadomości z Bytomia

Waldemar Binięda odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

  • Dodano: 2021-03-08 06:30, aktualizacja: 2021-03-09 07:42

Za wybitne zasługi na rzecz honorowego krwiodawstwa oraz za propagowanie idei czerwonokrzyskiej odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Waldemar Binięda, który od 1996 roku pełni funkcje Prezesa Klubu HDK PCK "Górnik" w Bytomiu, a także Sekretarza w OR PCK w Bytomiu.

Uroczystość nadania Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski przyznanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, odbyła się w Sali Jurajskiej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Odznaczenie Waldemar Binięda odebrał z rąk wicewojewody śląskiego Romana Magdziarza

Waldemar Binięda jest aktywnym działaczem i członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża i honorowym krwiodawcą od 1972 roku. Od 1996 r. pełni funkcję Prezesa Klubu HDK PCK "Górnik" w Bytomiu, a także Sekretarza w OR PCK w Bytomiu. Od ponad 20 lat jest organizatorem otwartych masowych akcji krwiodawstwa na terenie Bytomia, do chwili obecnej zorganizował ponad 330 takich akcji. Był również pomysłodawcą utworzenia "Rady Klubów" przy Kopalni "Bobrek-Centrum", dzięki tej inicjatywie przy tej kopalni działają 3 kluby HDK PCK "Diament" , "Centrum" i "Górnik".

Binięda był jednym z inicjatorów utworzenia nowych Klubów HDK "Pocztylion” w Bytomiu, "Wojtek” przy Jednostce Wojskowej w Tarnowskich Górach i "Strażak” przy OSP w Mierzęcicach, pierwszego na Śląsku Klubu Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego, gdzie do chwili obecnej jest zarejestrowanych ponad 300 osób oraz inicjatorem utworzenia w Bytomiu Oddziału Śląskiej Ligi Walki z Rakiem. Od 2008 roku przeprowadza w bytomskich szkołach prelekcje dotyczące promocji honorowego krwiodawstwa i idei czerwonokrzyskiej, z kolei od 2013 roku osobiście uczestniczy w organizacji i przebiegu Bytomskiego Półmaratonu.

Waldemar Binięda za swoją wieloletnią i aktywną działalność na rzecz PCK był wielokrotnie nagradzany i odznaczany między innymi: Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi RP, Odznaką „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, Odznaką Honorową PCK I, II, i III stopnia, Statuetką „Kryształowe Serce”, Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Zdrowia”, Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz Medalem „Zasłużony dla Miasta Bytomia”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również