Wiadomości z Bytomia

Ktoś w Bytomiu podrzuca zużyte opony. Straż Miejska wzięła pod lupę zakłady wulkanizacyjne

  • Dodano: 2021-03-05 10:45

Mandaty karne i szereg pouczeń – to efekt kontroli przeprowadzonych przez bytomską Straż Miejską w dziewięciu zakładach wulkanizacyjnych i warsztatach samochodowych. Na problem zwrócili uwagę zarządcy wspólnot mieszkaniowych, którzy przy placykach gospodarczych znajdywali porzucone stare opony.

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Zgodnie z ustawą o odpadach, zakłady wulkanizacyjne i warsztaty samochodowe mają obowiązek we właściwy sposób pozbywać się opon i innych wytworzonych w wyniku swojej działalności odpadów.

– Oznacza to między innymi, że muszą posiadać umowę podpisaną z wyspecjalizowaną firmą, która zajmuje się odbiorem tego rodzaju odpadów – mówi Bartłomiej Nowakowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Bytomiu. – Kontrola wykazała, że nie wszyscy przedsiębiorcy posiadali wymagane dokumenty. Część z nich nie miała podpisanych indywidualnych umów na odbiór odpadów komunalnych oraz rachunków za odbiór odpadów wytworzonych w wyniku działalności – dodaje Nowakowski. Jak zaznacza Straż Miejska kontrole bytomskich zakładów będą kontynuowane.

Przedsiębiorcy wytwarzający odpady, a do tych należą warsztaty samochodowe i zakłady wulkanizacyjne mają obowiązek wpisać się do Bazy Danych Odpadowych, która ma za zadanie uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą i dzikimi wysypiskami. Takiego wpisu dokonuje Marszałek Województwa odpowiedni dla siedziby firmy. Firmy zobowiązane też są do składania sprawozdań o odprowadzaniu odpadów.

– Zakłady wulkanizacyjne nie muszą posiadać pozwolenia na składowanie odpadów, gdyż dotyczy to tylko firm, które wytwarzają do 5 tysięcy ton odpadów innych niż niebezpieczne. Powinny jednak posiadać system ich składowania i utylizacji w ramach podpisanych umów z firmami zajmującymi się tymi sprawami – mówi Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego.

Zużyte opony do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnej

Często też zdarza się, że wymieniając opony w zakładzie wulkanizacyjnym, klient musi się ich pozbyć na własną rękę. W Bytomiu można je oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. Jana Pawła II. To usługa, z której mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy Bytomia, którzy wnoszą do gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W ciągu roku bytomianie mogą oddać do 8 sztuk zużytych opon.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Krka0

    A wystarczyło by żeby takaa straż miejska zawiozła te opony do pszok ( aleja JP2 ) a mandaty wlepiała kierowcom stającym blisko skrzyżowań uniemożliwiającyb bezpieczne na nie wjechanie. I to nie za pomocą kilku blokad ale kilkudziesięciu.

  • dssd

    coś ci się pomyliło z komunalką, nie umiesz wyjechać, prawo jazdy sie robi a nie kupuje

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również