Wiadomości z Bytomia

W Bytomiu stanęły pojemniki na nakrętki

  • Dodano: 2020-12-07 07:00, aktualizacja: 2020-12-07 09:38

Są metalowe, mają ciekawy kształt i zdobi je charakterystyczny logotyp uśmiechniętej litery B. Mowa o pojemnikach, do których bytomianie mogą wrzucać plastikowe nakrętki i wspierać w ten sposób charytatywne cele.

Pojemniki na nakrętki stanęły w pięciu lokalizacjach: na Rynku, pl. Sobieskiego, pl. Karin Stanek (obok Beceku) oraz przy gmachach Urzędu Miejskiego przy ul. Parkowej 2 oraz Smolenia 35.

To już kolejna proekologiczna akcja, w którą zaangażowało się nasze miasto w trosce o środowisko

- Jego ogromną wartością jest też wymiar społeczny, bo dochód ze skupu zebranych nakrętek przekazany zostanie na pomoc osobom potrzebującym. Zachęcam do włączenia się w tę inicjatywę w trosce o przyrodę i drugiego człowieka – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Nakrętki na wagę złota

Nie każdy wie, że ze wszystkich materiałów wtórnych, to właśnie tworzywo, z którego wykonane są plastikowe nakrętki, ma najwyższą cenę w skupach. Wynika to z faktu, że są wykonane z polietylenu o dużej gęstości, który ma wyższą wytrzymałość mechaniczną i lepszą odporność na czynniki chemiczne od tworzywa PET, z którego produkowane są butelki.

Recycling zakrętek jest także bardziej opłacalny, gdyż nie wymaga tak skomplikowanego i kosztownego procesu odzysku tworzywa, jak w przypadku butelek. Do tego dochodzą koszty składowania butelek, które przy porównywalnej wadze do nakrętek, zajmują dużo więcej miejsca.

Do ustawionych w Bytomiu pojemników można wrzucać nakrętki po wodzie mineralnej, przetworach mlecznych, napojach, kawie oraz nakrętki po butelkach z chemii gospodarczej i kosmetykach.

Korki na pomoc Łukaszowi i Bartkowi

Lata wstecz na pomysł zbierania i oddawania do skupu plastikowych nakrętek wpadli wolontariusze związani z stowarzyszeniami wpierającymi osoby z niepełnosprawnością. Inicjatywę podchwyciły szkoły, przedszkola, zakłady pracy, a zarobione ze sprzedaży surowca pieniądze przeznaczano na pomoc potrzebującym.

Zakrętki pomogą m.in. Łukaszowi i Bartkowi, którzy od urodzenia zmagają się z ciężkimi chorobami. Między innymi dzięki sprzedaży zebranych nakrętek udało się dofinansować kosztowne wyjazdy na turnusy rehabilitacyjny. W akcję zbierania nakrętek dla braci zaangażowała się bytomska korporacja Taxi Rabat.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.