Wiadomości z Bytomia

W Bytomiu sieją łąki kwietne

  • Dodano: 2021-06-04 07:00, aktualizacja: 2021-06-03 22:12

20 tysięcy m- tyle wynosi obszar, na którym wysiewane są naszym mieście łąki kwietne.

1 czerwca pracownicy Zaplecza Technicznego Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów obsiali  nasionami kwiatów i bylin ok. 3 tys. m2 terenu przy ul. Bratków w Łagiewnikach.

Zakładanie łąk kwietnych to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej miast, do czego zachęcają przyrodnicy i architekci zajmujący się projektowaniem miejskiej zieleni. Rezygnując z krótko przystrzyżonych trawników i dając szansę polnym gatunkom przyroda odwdzięcza się miastu czystszym powietrzem i glebą, kumuluje tak potrzebną w czasie upałów wilgoć oraz daje schronienie zapylaczom.

Nie inaczej jest w Bytomiu, gdzie trwają prace polegające na zakładaniu łąk kwietnych - bylinowych, które w pełni rozkwitną dopiero po drugim roku od wysiania.

- W Bytomiu siejemy mieszankę roślin, które w 80% składają się z bylin i 20% z kwiatów jednorocznych. Taka wieloletnia kompozycja nie wymaga corocznego odtwarzania, jest wytrzymała na miejskie warunki i kosi się ją raz w sezonie - mówi Gabriela Kadłubek z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Stokrotka, ogórecznik, kocimiętka

W Bytomiu stosowane są dwa rodzaje mieszanek roślin: nasion łąk kwiatowych na tereny miejskie (stanowiska suche i nasłonecznione) oraz nasiona na tereny miejskie poddane antropopresji  (czyli działalności człowieka). Do tych pierwszych należą takie  gatunki, jak m.in. mak polny, złocień właściwy, stokrotka, kocimiętka, żmijowiec zwyczajny czy jeżówka purpurowa.

- Na terenach, na których występuje duża działalność człowieka, wysiewamy podobne gatunki wzbogacone o takie egzemplarze jak: wyka ptasia, jaskier ostry, krwawnik czy rumianek pospolity - mówi Gabriela Kadłubek

2 hektary łąk kwietnych

Znamy już kolejne miejsca, w których powstaną łąki kwietne. Brygady zieleniarskie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów będą wysiewać nowe połacie przy obwodnicy (al. Jana Pawła II od ul. Siemianowickiej), gdzie zaplanowano łąkę o pow. 10 tys. m2, na końcu ul. Miechowickiej (odcinek od obwodnicy do ogródków działkowych), a także na skrzyżowaniu ul. Chorzowskiej z al. Jana Pawła II oraz w pasie drogowym przy ul. Frenzla w Miechowicach.

Google NewsSubskrybuj mojBytom.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również