Wiadomości z Bytomia

W Bytomiu powstała Sztukoffnia. To teatr w mieszkaniu aktora Patryka Strojewskiego

  • Dodano: 2022-11-10 11:00

94 mkw. - trzy pokoje z kuchnią. To Sztukoffnia - teatr stworzony przez aktora Patryka Strojewskiego w mieszkaniu przy ul. Oświęcimskiej 1/5 w Bytomiu. By zobaczyć, jak smakuje sztuka w kameralnej odsłonie, warto wybrać się tu już w piątek, 11 listopada o 19.00 na premierę „Dotkniętych” w reżyserii Dariusza Jezierskiego.

Kiedy przyszła pandemia, kultura zamarła. Ten stan zawieszenia doskonale pamiętają bywalcy teatrów i sal koncertowych, ale i sami twórcy, którzy z dnia na dzień zostali bez zajęcia.

- Kiedy wszystkie inne projekty poszły w odstawkę, trzeba było wymyślić coś innego, szukać innych możliwości kontaktu z widzem. Po „odmrożeniu” sektora kultury, postanowiliśmy kupić mieszkanie i zainstalować tam pierwszy na Śląsku teatr domowy stworzony na wzór teatrów okresu wojennego i międzywojennego. Na siedzibę wybraliśmy lokal w stuletniej kamienicy przy ul. Oświęcimskiej 1 - opowiada Patryk Strojewski, aktor teatralny i filmowy, założyciel Sztukoffni.

Sztuka na 94 metrach kwadratowych

Remont mieszkania trwał pół roku, a przestrzeń, choć na pierwszy rzut oka przypomina wnętrze zaaranżowane przez miłośnika stylu vintage, od początku do końca otwarta jest na sztukę. Scena Sztukoffni może pomieścić około 25-30 osób.

Teatr domowy to unikalna forma spotkania z widzem. Kameralna atmosfera tego miejsca,  bliski kontakt widzów z aktorami, sprawia, że odbiór sztuki nabiera zupełnie innego wymiaru. I właśnie na tej bliskości chcemy bazować - mówi Patryk Strojewski.

Z Wrocławia do Bytomia

Patryk Strojewski przez lata związany był zawodowo z Wrocławiem i Krakowem, gdzie pracował m.in. w Narodowym Teatrze Edukacji im. Adama Mickiewicza i Teatrze Współczesnym.

Kilka lat temu dostałem informację, że jestem spadkobiercą mieszkania po zmarłym wuju z Bytomia. Przyjechałem tu nastawiony negatywnie, z poczuciem porażki. Dopiero kiedy zacząłem chodzić po mieście, odkrywać fenomenalną  architekturę Bytomia, czuć jego przestrzeń i energię, zrozumiałem, że ta historia mogła się wydarzyć tylko w Bytomiu - uśmiecha się Patryk Strojewski.

Repertuar zaangażowany i warsztaty

Pierwszym spektaklem wystawionym na scenie przy Oświęcimskiej 1/5 było „Zero” Kuby Zubrzyckiego o stanie polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej.

To taki nasz polski „Lot nad kukułczym gniazdem” - spektakl trudny lecz dobrze przyjęty przez publiczność. Mamy świadomość, jak różnorodna jest oferta kulturalna Bytomia, dlatego jednym z tych elementów, który będzie nas wyróżniać jest repertuar zaangażowany - mówi Strojewski.

Sztukoffnia będzie także przestrzenią, w której będą organizowane warsztaty teatralne dla młodzieży seniorów. Pierwsze ruszają już 26 listopada. Więcej o warsztatowej ofercie można znaleźć na fanpage’u Sztukoffni.

Bilety można rezerwować na profilu Sztukoffni na Facebooku lub pod nr tel.: 517614036. Link do wydarzenia na Facebooku.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Paweł Jot

    Inny wymiar - zdecydowanie nie do przegapienia!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również