W najbliższy wtorek 11 czerwca o godz. 16.00 w Zespole Szkół Specjalnych nr 3 przy ul. Konstytucji 20-22 w Bytomiu-Bobrku odbędą się konsultacje społeczne z mieszkańcami poświęcone odbudowie połączenia kolejowego z Bytomia do Rudy Śląskiej Chebzia i Zabrza. Inwestorzy i projektanci opracowują dokumentację projektową, koncepcję programową i przestrzenną. Realizacja robót budowlanych zaplanowana jest na lata 2026-2029.
Modernizacja linii kolejowych
– Bytom dzięki modernizacji linii kolejowych stanie się ważną stacją Kolei Metropolitalnej, co umożliwi mieszkańcom dojazd do największych miast GZM-u. Temu ma służyć również odbudowa połączenia kolejowego do Rudy Śląskiej, dzięki czemu nasze miasto zyska bezpośrednie połączenie kolejowe z Rudą i Zabrzem oraz dodatkowe połączenia do Gliwic i Katowic – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
Przyjdź na konsultacje, poznaj projekt i wyraź swoją opinię
Konsultacje społeczne poświęcone odbudowie połączenia kolejowego łączącego Bytom z Rudą Śląska są okazją do zapoznania się z propozycją przebiegu linii kolejowej, zakresem całej inwestycji, budową i przebudową infrastruktury kolejowej, lokalizacją przystanków kolejowych, a także udogodnieniami, jakie zyskają mieszkańcy Bytomia dzięki powstaniu połączenia kolejowego z Rudą Śląską i Zabrzem. Mieszkańcy podczas konsultacji będą mogli nie tylko zgłosić swoje uwagi i sugestie do projektu inwestycji, ale również wypełnić kwestionariusz ankiety dotyczącej realizacji prac na liniach kolejowych.
W spotkaniu, które 11 czerwca odbędzie się w Zespole Szkół Specjalnych nr 3 wezmą udział przedstawiciele wykonawcy projektu, specjaliści opracowujący dokumentację projektową z konsorcjum firm: Mosty Katowice Sp. z o.o. i Arcadis Sp. z o.o.
Jakie prace będą konieczne do odtworzenia połączenia kolejowego
Projekt „Prace na liniach kolejowych nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica – Bytom Bobrek Wschodni w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie/Zabrze – Bytom, w tym budowa nowych przystanków osobowych Ruda Orzegów i Bytom ul. Zabrzańska” realizowany w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej+ do 2029 roku” zakłada budowę ok. 6 km torów i modernizację ok. 3-kilometrowego odcinka torowiska, a także budowę potrzebnych łącznic, przystanku w Bytomiu przy ul. Zabrzańskiej w rejonie Bobrka oraz stacji kolejowej Ruda Śląska Orzegów. Ponadto, planowana jest nowa infrastruktura kolejowa (tory, perony, sieć trakcyjna, urządzenia sterowanie ruchem kolejowym, odwodnienie, zasilanie) oraz obiekty inżynieryjne, w tym wiadukty i mosty, ściany oporowe oraz przepusty.
Co zyska Bytom dzięki połączeniu z Rudą Śląską i Zabrzem
Budowa nowych łącznic z pewnością przyczyni się do usprawnienia istniejących już połączeń kolejowych. Na budowie nowej linii kolejowej najwięcej zyskają mieszkańcy Bytomia-Bobrka i Bytomia-Szombierek oraz dzielnicy Rudy Śląskiej – Orzegowa, którzy będą mogli bezpośrednio dojechać do Zabrza, Katowic, ale również Gliwic. W ramach zadania inwestycyjnego ma powstać nowa stacja (mijanka) Ruda Śląska Orzegów oraz przystanek Bytom Zabrzańska (nazwa robocza). Tym samym zwiększy się oferta przewozowa w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
W 2029 roku pojedziemy z Bytomia do Rudy Śląskiej i Zabrza
W sierpniu 2023 została zawarta umowa na prace projektowe, a w roku 2026 zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. Za organizację postępowania oraz nadzór nad realizacją umów odpowiada Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Gmina Bytom pokryje 25% netto kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją Programu, zaś pozostałe 75% pokryje Spółka PKP PLK. Przypomnijmy, że realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania na ten projekt przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Kolej Plus”.
Opracowanie Studium Planistyczno-Prognostyczne w ramach Programu „Kolej Plus” zaplanowane jest na lata 2023-2026, zaś realizacja robót budowlanych na lata 2026-2029. Warto dodać, że Studium to zakłada stworzenie dokumentacji projektowej, w tym koncepcji programowej przestrzennej, projektu budowlanego i wykonawczego, dokumentacji geologicznej i przetargowej oraz pozyskanie decyzji administracyjnych i pozwoleń niezbędnych do realizacji inwestycji.