Historyk sztuki Helena Jadwiszczok – Molencka została laureatką tytułu Bytomianki Wiosny - wyróżnienia przyznawanego przez Ligę Kobiet Nieobojętnych. Uroczystość wręczenia tytułu Bytomianki Wiosny odbyła się 6 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Kilka słów o laureatce
Helena Jadwiszczok-Molencka jest doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie kulturoznawstwa i religioznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, historykiem sztuki, absolwentką Liceum Plastycznego w Katowicach. Przez wiele lat pracowała w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bytomiu, a obecnie jest specjalistą do spraw zrównoważonego budownictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W swoich badaniach i publikacjach podejmuje tematy ochrony oraz wartościowania dziedzictwa kulturowego, sztuki, historii, kultury popularnej, intertekstualności. Prywatnie żona Jacka i mama Feliksa, mieszkanka i miłośniczka Bytomia; fanka mangi, anime, amerykańskich komiksów oraz filmów i seriali.
W 2024 roku na rynku wydawniczym pojawiła się publikacja laureatki „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia”, w której autorka opisała najbardziej znanych fundatorów bytomskiej architektury, sławnych architektów śródmiejskiej zabudowy oraz przedstawiła jak zmieniała się architektura Bytomia na przełomie XIX i XX wieku.
Odzwierciedlenie wielokulturowości i dynamicznego rozwoju Bytomia
Książka „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia” autorstwa dr Heleny Jadwiszczok-Molenckiej, to podróż w czasie do XIX i na początek XX wieku. Bytom, który ukazuje publikacja, to miasto w czasach swojej świetności, objawiającej się poprzez wielokulturowość, dynamicznie zmieniającą się przestrzeń, a także znacznie większą mnogość dziedzin handlu i usług niż obecnie.
Przyznanie pamiątkowego medalu
Podczas czwartkowej uroczystości w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego laureatka tytułu „Bytomianki Wiosny” otrzymała pamiątkowy medal, a uroczystość zakończyła się wykładem „Światło na bytomianki: Kobiety w cieniu historii 20-lecia międzywojennego”, a także muzyczną niespodzianką.