Wiadomości z Bytomia

Utrzymanie czystości - poradnik dla zabieganych

  • Dodano: 2023-05-23 08:45, aktualizacja: 2023-05-26 11:17

Sprzątanie mieszkania nie należy do naszych ulubionych zajęć. Większości z nas kojarzy się ono z uciążliwością, zwłaszcza kiedy praca zawodowa pochłania sporo czasu. Można jednak sprawić, że sprzątanie nie będzie mozolną i czasochłonną pracą. Największe znaczenie ma tutaj regularność i systematyczność porządków. Jak szybko ogarnąć mieszkanie, kiedy nagle zadzwonił telefon i zapowiedzieli się za dwie godziny dawno nie widziani znajomi?

Planowanie prac porządkowych

Regularne sprzątanie wymaga opracowania harmonogramu prac. Jest to podstawa systematycznego utrzymywania czystości. Chodzi o to, że różne czynności porządkowe wykonuje się z różną częstotliwością. Niektóre z powierzchni wymagają codziennego czyszczenia (np. mycie zlewu, czyszczenie kuchenki po gotowaniu, ścieranie kurzu z mebli), niektóre znacznie rzadziej (mycie okien, pranie firanek i zasłon). Trzeba zaplanować poszczególne prace, z uwzględnieniem nie tylko liczby domowników i pomieszczeń, ale także czynników zewnętrznych. Przykładowo, ważne jest położenie domu lub bloku mieszkalnego; np. w centrum miasta kurz osadza się w większych ilościach, niż na peryferiach. Wiąże się to z koniecznością częstszego odkurzania nie tylko mebli, ale także podłóg, dywanów i wykładzin. Z kolei jeżeli w domu są zwierzęta, niezbędne jest codzienne mycie podłóg, szczególnie kiedy w domu są również małe dzieci.

Najlepiej rozpisać poszczególne czynności z podziałem na częstotliwość wykonywania i dni tygodnia. Odkurzamy codziennie, myjemy łazienkę raz w tygodniu, kuchnię też raz w tygodniu, ale innego dnia niż łazienkę, aby zbytnio nie obciążać się pracą. Rzadziej wykonywane pranie wykładzin (np. raz w miesiącu) wpisujemy w grafik w dzień, w którym tylko odkurzamy. Tak samo rozkładamy inne prace, aby poza odkurzaniem wykonywać tylko jedną z nich. W ten sposób mieszkanie będzie zawsze posprzątane, a prace nie będą się piętrzyć. Do każdej czynności przypisujemy jednego domownika; mogą oni się dowolnie zamieniać pracami. Chodzi jedynie o sprawiedliwy podział obowiązków.

Co i jak często czyścić

Ułatwieniem w sporządzaniu harmonogramu prac może być poniższe ich zestawienie z podaniem częstotliwości. Przykładowo:

  • Codziennie: mycie naczyń, zlewu, odkurzanie, ewentualnie mycie podłogi, czyszczenie roboczych blatów kuchennych i kuchenki po gotowaniu, segregowanie śmieci
  • Raz w tygodniu: wymiana pościeli, pranie i prasowanie; jeżeli w domu mieszkają małe dzieci, pranie i prasowanie konieczne jest dwa razy w tygodniu. Sprzątanie lodówki, przegląd zawartości zamrażarki – przed cotygodniowymi zakupami. Mycie łazienki i toalety (w razie potrzeby również częściej), piekarnika, ścieranie kurzu z parapetów i grzejników
  • Raz w miesiącu: wietrzenie szaf i ubrań, pranie wykładzin, usuwanie kurzu za meblami
  • Rzadziej niż raz w miesiącu: mycie okien, pranie firanek i zasłon, czyszczenie tapicerki meblowej.

Pamiętajmy o zasadzie, aby w harmonogramie prac nie umieszczać, jak już wspomniano, więcej niż dwóch czynności dziennie. Przestrzeganie regularności prac porządkowych to najważniejszy aspekt unikania uciążliwości i czasochłonności sprzątania.

Czym sprzątać, aby było czysto?

Rynek obfituje w urządzenia sprzątające coraz nowszego typu. Obecnie produkowany sprzęt czyszczący do użytku domowego coraz częściej dorównuje parametrom profesjonalnemu. Ten natomiast, nieco droższy od zwykłego, jest od niego daleko wydajniejszy, bardziej wytrzymały i umożliwiający uzyskanie o wiele lepszych rezultatów dzięki większym możliwościom.

W pracach porządkowych w domu doskonale sprawdza się odkurzacz Numatic do pracy na sucho i na mokro. Można z jego pomocą nie tylko odkurzyć podłogi, ale także wyprać dywany, wykładziny i tapicerkę meblową. Odpowiedni dla siebie model można wybrać na stronie euroczystosc.pl. Warto mieć takie urządzenie w domu, gdyż będzie służyć bezawaryjnie przez wiele lat.

Mycie podłóg wymaga zastosowania dobrego mopa. Popularne mopy, jakie można kupić w każdym markecie, szybko się zużywają, ponadto praca z ich użyciem bywa niewygodna ze względu na standardowe kije. Tymczasem profesjonalny mop wykonany jest z trwałego włókna o wysokim stopniu wchłanialności, a wraz ze spryskiwaczem, składanym stelażem i kijem teleskopowym stanowi nowoczesne i ergonomiczne narzędzie pracy na mniejszych powierzchniach. Do czyszczenia różnych powierzchni opłaca się zakupić profesjonalne środki czyszczące z odpowiednim przeznaczeniem. Można je zakupić do użytku domowego w mniejszych opakowaniach na stronie bonus-czystosc.pl

Jeżeli natomiast jesteśmy właścicielami dużego domu z kilkudziesięciometrowym salonem, warto pomyśleć o podpisaniu umowy z firmą sprzątającą. Na dużych powierzchniach najlepiej zdają egzamin maszyny czyszczące, które myją, szorują, zbierają wodę i osuszają powierzchnię w jednym przebiegu. Firmy sprzątające dysponują takimi maszynami, niezwykle wydajnymi i efektywnymi. Wówczas problem szybkiego sprzątania w zasadzie rozwiąże się sam, zwłaszcza że firma dostosuje się do naszych potrzeb pod względem zakresu i częstotliwości usług.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wiola

    Mi w utrzymaniu czystości pomaga iRobot, którego uruchamiam każdego dnia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.