Wiadomości z Bytomia

Upamiętnili profesorów

  • Dodano: 2016-09-20 07:45, aktualizacja: 2016-09-19 14:22

II Wojna Światowa obfitowała w wiele dramatycznych i tragicznych wydarzeń. Jednym z nich były egzekucje, które odbyły się w lipcu 1941 roku. Niemcy zabili wtedy przeszło 40. polskich naukowców i członków ich rodzin. 17 września w Bytomiu odsłonięto pomnik poświęcony pomordowanym.

Nad ranem 4 lipca 1941 roku, oraz w kolejnych dniach lipca niemcy, którzy pod koniec czerwca zajęli Lwów, rozstrzelali polskich naukowców, wykładowców uczelni lwowskich oraz docentów wyższych uczelni Lwowa, a także członków ich rodzin .I choć odpowiedzialni za tą zbrodnie nie zostali nigdy osądzeni to pamięć o tych tragicznych wydarzeniach przetrwała. Dziś mieszkańcy naszego miasta oddali hołd pomordowanym i odsłonili, przed budynkiem Państwowych Szkół Budownictwa pomnik ofiar Kaźni Profesorów Lwowskich.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą celebrowaną pod przewodnictwem księdza Damiana Dalnickiego w Kościele pod wezwaniem Świętej Barbary w intencji zamordowanych profesorów lwowskich oraz ich bliskich, krewnych , przyjaciół i znajomych - współofiar tej zbrodni. Następnie uczestnicy przemaszerowali we wspólnym pochodzie pod pomnik. Do zebranych przemówił m.in. prezydent Bytomia Damian Bartyla mówiąc - Bytom jest szczególnie uprawniony do honorowania pamięci o ofiarach tamtych wydarzeń. Miasto to po wojnie stało się przystanią dla wielu wygnańców ze Lwowa, którzy przez lata nosili w sercu ogrom i ból tamtej zbrodni. Mimo, iż od tragedii na lwowskich Wzgórzach Wuleckich upłynęło już 75 lat, pamięć o zamordowanych polskich profesorach jest ciągle żywa. Ciężar tej zbrodni i brak jej osądzenia przeraża nawet po latach. Niech ten pomnik, będzie naszym hołdem złożonym pomordowanym naukowcom i ich bliskim, niech trwale przypomina następnym pokoleniom o skali tej zbrodni ostrzegając o złu, które zawsze przynosi wojna.

Wśród wielu zebranych gości, był też Jan Longchamps de Bérier, który 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich stracił ojca i trzech braci. Zaapelował by pamięć o tej tragedii była przestrogą przed nacjonalizmem, który dziś odżywa w europie.

Po uroczystym odsłonięciu nastąpił Apel Pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy z 34 Śląskiego Dywizjon Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia. Licznie zebrani goście złożyli kwiaty pod pomnikiem. W części artystycznej wystąpiła Paka Rycha, a pieśni patriotyczne wykonała Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.