Ponad pół tysiąca osób wzięło udział /28 lutego/ w I Bytomskim Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych im. Piotra Woźniaka „Wira”. Akcję zorganizowano w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada na 1 marca.
Uczestnicy spotkali się pod pomnikiem ofiar komunizmu przy Urzędzie Miejskim. Trasa przebiegała przez miejsca związane z Piotrem Woźniakiem, między innymi: ulica jego imienia czy ulica Akacjowa, gdzie mieszkał „Wir”. Bieg zakończył się przy bramie cmentarza Mater Dolorosa. Uczestnicy złożyli kwiaty na grobie Woźniaka.
Organizatorem biegu była bytomska radna Katarzyna Szołtysik-Kaczmarek, a Prezydent Miasta Damian Bartyla objął imprezę
swoim patronatem.
Przypomnijmy, że Piotr Woźniak, pseudonim „Wir” to działacz niepodległościowy, żołnierz AK oraz podziemia powojennego. Brał udział w akcji „Burza”, a po wkroczeniu na tereny Polski armii sowieckiej walczył w organizacji NIE „Niepodległość”. Od sierpnia 1945 roku Piotr Woźniak był szefem Sztabu Okręgu Narodowej Organizacji Wojskowej na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Natomiast we wrześniu 1945 roku został komendantem Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na obszarze od Przemyśla po Sandomierz. W 1947 roku Woźniak ujawnił się w ramach tzw. amnestii. Wraz z żoną przyjechał do Bytomia, zamieszkał przy ulicy Akacjowej i rozpoczął pracę jako nauczyciel. W sierpniu 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przewieziono go do Rzeszowa, gdzie mimo ciężkich tortur nie załamał się w śledztwie. Po 10 miesiącach stanął przed sądem wojskowym, który skazał go na karę śmierci i pozbawienie praw publicznych na zawsze. W celi śmierci spędził 63 dni. Na podstawie postanowienia Najwyższego Sądu Wojskowego zostały anulowane jego poprzednie wyroki. W sumie skazano go na 10 lat więzienia. Trafił do więzienia we Wronkach.
W czerwcu 1957 roku w wyniku rewizji wyroku został uniewinniony. Mógł tym samym ponownie pracować jako nauczyciel. Podjął studia magisterskie, następnie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. W 1980 roku wraz z Zenonem Pigoniem założył Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność Ziemi Bytomskiej. Jego książka „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL” wyszła nakładem paryskiego wydawnictwa Spotkania. Piotr Woźniak zmarł w 1988 roku. Został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa.