Wiadomości z Bytomia

Uczcijmy majowe rocznice

  • Dodano: 2018-04-27 07:45, aktualizacja: 2018-04-26 10:47

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja i III powstanie śląskie to wydarzenia, które szczególnie zapisały się na kartach historii naszego kraju. Pierwsze z nich dało Polakom nadzieję na utrzymanie niepodległości, zaś drugie znacząco przyczyniło się do powrotu części Górnego Śląska do macierzy. Już 3 maja bytomianie będą świętować rocznice tych wydarzeń.

Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 97. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego rozpoczną się od mszy świętej w intencji Ojczyzny i ziemi śląskiej w kościele p.w. Świętej Trójcy (ul. Kwietniewskiego 1/Piekarska) o 9.00. Po niej przedstawiciele władz miasta, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej oraz innych służb mundurowych, a także mieszkańcy Bytomia wezmą udział w oficjalnych uroczystościach z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, pod  pomnikiem „Wolności” przy ul. Piłsudskiego.

Jak co roku uroczystościom majowym będą towarzyszyć również okolicznościowe imprezy. O 12.00 zapraszamy wszystkich miłośników biegania do udziału w 12. Bytomskim Biegu Konstytucji 3 Maja. Od 2014 roku zawody odbywają się w ramach Grand Prix Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Biegach Masowych. Co roku mieszkańcy Bytomia i innych śląskich miast masowo przybywają, aby w ten sposób uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Podobnie, jak w roku ubiegłym zapisy do biegu prowadzone będą drogą internetową (jak i na miejscu), a biegacze mogą liczyć na pomiar czasu. Zapisy już wystartowały na stronie www.zmierzymyczas.pl

Biuro zawodów zostanie uruchomione o godzinie 10.00. Dwie godziny później wystartują pierwsi zawodnicy. Najpierw na trasę o długości 1,2 km (1 pętla) wyruszą uczestnicy biegu rekreacyjnego (bez klasyfikacji). Po zakończeniu akcji, około 12.30 rozpocznie się wydarzenie główne. Biegacze będą mieli do pokonania trasę o długości prawie 5 km – więcej TUTAJ

Przypomnijmy, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki w 1791 roku to szczególne wydarzenie w dziejach Polski i Europy. Była to bowiem pierwsza nowożytna konstytucja w Europie, a druga, po amerykańskiej na świecie. Dla naszego kraju, otoczonego z trzech stron przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię, była to z kolei ostatnia próba ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów przed upadkiem.

Polska pozostawiona sama sobie próbowała ratować swoją niepodległość i suwerenność. Niestety, wobec miażdżącej przewagi zaborców cztery lata później - w 1795 roku - została na 123 lata wymazana z mapy Europy. Dla Polaków, którzy wierzyli, że ojczyzna ponownie się odrodzi, przełomową datą był 11 listopada 1918 roku, który obchodzimy jako Narodowe Święto Niepodległości. Odrodzona Rzeczpospolita Polska musiała jednak walczyć o swoje granice, nie tylko z głównym wrogiem na wschodzie - Rosją Radziecką, ale również w Wielkopolsce z Niemcami i  na południu - z Czechosłowacją.

Na ten okres przypadają powstania śląskie w latach 1919 – 1921, a szczególnie to najważniejsze w 1921 roku, które było ostatnim zrywem Polaków dążących do przyłączenia Górnego Śląska do macierzy. W walce o przyłączenie Śląska ważne miejsce odegrał Bytom, gdzie w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” znajdował się Polski Komisariat Plebiscytowy, który działał tutaj od 12 lutego 1920 roku. To właśnie tam przygotowywano akcję propagandową, w trakcie której prowadzono zbiórki pieniężne, organizowano wiece i komitety pomocy oraz drukowano tysiące broszurek, plakatów, wizytówek, znaczków i ulotek, aby przekonać mieszkańców Górnego Śląska do głosowania za przynależnością do Polski. Kręcono nawet filmy propagandowe oraz wydawano płyty z pieśniami patriotycznymi, jak również odnoszono się także do kwestii regionalnych, socjalnych, religijnych i historycznych.

W hotelu „Lomnitz” zapadały również kluczowe decyzje dotyczące rozpoczęcia działań zbrojnych w ramach III powstania śląskiego, którego sukces niewątpliwie przyczynił się w 1922 roku do powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Uczcijmy majowe rocznice

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.