Wiadomości z Bytomia

Uczcijmy majowe rocznice

  • Dodano: 2018-04-27 07:45, aktualizacja: 2018-04-26 10:47

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja i III powstanie śląskie to wydarzenia, które szczególnie zapisały się na kartach historii naszego kraju. Pierwsze z nich dało Polakom nadzieję na utrzymanie niepodległości, zaś drugie znacząco przyczyniło się do powrotu części Górnego Śląska do macierzy. Już 3 maja bytomianie będą świętować rocznice tych wydarzeń.

Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 97. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego rozpoczną się od mszy świętej w intencji Ojczyzny i ziemi śląskiej w kościele p.w. Świętej Trójcy (ul. Kwietniewskiego 1/Piekarska) o 9.00. Po niej przedstawiciele władz miasta, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej oraz innych służb mundurowych, a także mieszkańcy Bytomia wezmą udział w oficjalnych uroczystościach z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, pod  pomnikiem „Wolności” przy ul. Piłsudskiego.

Jak co roku uroczystościom majowym będą towarzyszyć również okolicznościowe imprezy. O 12.00 zapraszamy wszystkich miłośników biegania do udziału w 12. Bytomskim Biegu Konstytucji 3 Maja. Od 2014 roku zawody odbywają się w ramach Grand Prix Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Biegach Masowych. Co roku mieszkańcy Bytomia i innych śląskich miast masowo przybywają, aby w ten sposób uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Podobnie, jak w roku ubiegłym zapisy do biegu prowadzone będą drogą internetową (jak i na miejscu), a biegacze mogą liczyć na pomiar czasu. Zapisy już wystartowały na stronie www.zmierzymyczas.pl

Biuro zawodów zostanie uruchomione o godzinie 10.00. Dwie godziny później wystartują pierwsi zawodnicy. Najpierw na trasę o długości 1,2 km (1 pętla) wyruszą uczestnicy biegu rekreacyjnego (bez klasyfikacji). Po zakończeniu akcji, około 12.30 rozpocznie się wydarzenie główne. Biegacze będą mieli do pokonania trasę o długości prawie 5 km – więcej TUTAJ

Przypomnijmy, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki w 1791 roku to szczególne wydarzenie w dziejach Polski i Europy. Była to bowiem pierwsza nowożytna konstytucja w Europie, a druga, po amerykańskiej na świecie. Dla naszego kraju, otoczonego z trzech stron przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię, była to z kolei ostatnia próba ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów przed upadkiem.

Polska pozostawiona sama sobie próbowała ratować swoją niepodległość i suwerenność. Niestety, wobec miażdżącej przewagi zaborców cztery lata później - w 1795 roku - została na 123 lata wymazana z mapy Europy. Dla Polaków, którzy wierzyli, że ojczyzna ponownie się odrodzi, przełomową datą był 11 listopada 1918 roku, który obchodzimy jako Narodowe Święto Niepodległości. Odrodzona Rzeczpospolita Polska musiała jednak walczyć o swoje granice, nie tylko z głównym wrogiem na wschodzie - Rosją Radziecką, ale również w Wielkopolsce z Niemcami i  na południu - z Czechosłowacją.

Na ten okres przypadają powstania śląskie w latach 1919 – 1921, a szczególnie to najważniejsze w 1921 roku, które było ostatnim zrywem Polaków dążących do przyłączenia Górnego Śląska do macierzy. W walce o przyłączenie Śląska ważne miejsce odegrał Bytom, gdzie w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” znajdował się Polski Komisariat Plebiscytowy, który działał tutaj od 12 lutego 1920 roku. To właśnie tam przygotowywano akcję propagandową, w trakcie której prowadzono zbiórki pieniężne, organizowano wiece i komitety pomocy oraz drukowano tysiące broszurek, plakatów, wizytówek, znaczków i ulotek, aby przekonać mieszkańców Górnego Śląska do głosowania za przynależnością do Polski. Kręcono nawet filmy propagandowe oraz wydawano płyty z pieśniami patriotycznymi, jak również odnoszono się także do kwestii regionalnych, socjalnych, religijnych i historycznych.

W hotelu „Lomnitz” zapadały również kluczowe decyzje dotyczące rozpoczęcia działań zbrojnych w ramach III powstania śląskiego, którego sukces niewątpliwie przyczynił się w 1922 roku do powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Uczcijmy majowe rocznice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również