Wiadomości z Bytomia

Tragedia Miechowicka. Wydarzenie, o którym nie wolno nam zapomnieć

  • Dodano: 2023-01-02 06:30, aktualizacja: 2023-01-01 16:09

Zbliża się kolejna, już 78. rocznica tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Miechowicach pod koniec stycznia 1945 roku. Jak co roku Stowarzyszenie Pro Fortalicium wspólnie z Miastem Bytom, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Muzeum Górnośląskim organizują jedną z największych w Polsce inscenizacji historycznych, która odbędzie się 28 stycznia w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej.

Lech Dyblik już po raz trzeci weźmie udział w inscenizacji Tragedii Miechowickiej

Kolejną już siódmą edycję widowiska historycznego Walki o Miechowice zaplanowaliśmy na 28 stycznia. Wydarzenie poprzedzi dzień wcześniej, czyli 27 stycznia wykład, koncert oraz spotkania z naszymi specjalnymi gośćmi, którzy wezmą udział w inscenizacji historycznej. Przygotowania do wydarzenia trwają już od wielu miesięcy. Jak co roku zobaczymy podczas widowiska znanych polskich aktorów. W wydarzeniu gościł już Cezary Żak, znany z roli w serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, a w tym roku udało się nam zaprosić ponownie Lecha Dyblika, który już trzeci raz weźmie udział w inscenizacji, ale również zaproszenie przyjęli Henryk Gołębiewski i Marek Pyś - dodaje Ireneusz Okoń ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium, pomysłodawca i organizator rekonstrukcji Walki o Miechowice.

Tragiczne wydarzenia, które próbowano wymazać z pamięci

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. O zbrodni tej przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe w naszym kraju spowodowały, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne.

Mimo ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia osób, które przeżyły koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach. Powrót do tragicznych wspomnień wywoływało ból i cierpienie, a mimo to ze szczegółami świadkowie tamtych dni opowiadali o tym, nie tylko co przeżyli w trakcie walk o Górny Śląsk, ale głównie o zbrodniach, które towarzyszyły wkraczającym Sowietom do śląskich miast i wsi.

200 rekonstruktorów z 30 grup z Polski i Czech. A to nie wszystko!

Swój udział w inscenizacji historycznej Walki o Miechowice zapowiedziało 200 rekonstruktorów z 30 grup rekonstrukcji historycznej z Polski i czeskiego ChuchelnĄ. Do Bytomia przyjadą rekonstruktorzy praktycznie z całej Polski, między innymi z: Wrocławia, Poznania, Lublina, Krakowa, Łodzi, Przemyśla czy Rzeszowa. Warto dodać, że wydarzenie będzie obsługiwało aż 70 osób odpowiedzialnych za obsługę techniczną. Tym samym będzie to jedna z największych rekonstrukcji zorganizowanych na terenie zurbanizowanym w naszym kraju.

Ciekawostką związaną z tegoroczną rekonstrukcją jest zaangażowanie się w to jedno z największych w Polsce wydarzeń historycznych Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, placówki kulturalnej należącej do najważniejszych instytucji i atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.

Podczas VII edycji inscenizacji „Walki o Miechowice” odbędą się również wydarzenia towarzyszące. W piątek 27 stycznia zapraszamy na wykład poświęcony Tragedii Miechowickiej, który przedstawi prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Dariusz Pietrucha, będziemy mogli usłyszeć koncert w wykonaniu Lecha Dyblika, wystawy i prezentacje poświęcone Tragedii Miechowickiej, Tragedii Górnośląskiej, ale również walkom o Górny Śląsk i Bytom podczas II wojny światowej. Nowością będzie także spotkanie autorskie z zaproszonymi na inscenizację w Miechowicach gośćmi: Lechem Dyblikiem, Henrykiem Gołębiewskim i Markiem Pysiem.

- Widowisko historyczne „Walki o Miechowice” to jedno z największych wydarzeń związanych z rekonstrukcją historyczną w naszym kraju. Miasto jak co roku włączyło się w organizację historycznej inscenizacji, podczas której mieszkańcy naszego miasta, ale również każdy kto interesuje się historią może na żywo zobaczyć rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 78. lat temu między 25 a 28 stycznia 1945 roku w Miechowicach - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Jakie wydarzenia czekają nas 27 i 28 stycznia?

Inscenizację historyczną „Walki o Miechowice” zaplanowano na dwa dni, 27 i 28 stycznia 2023 roku.

Piątek, 27 stycznia /Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach, ul. Matki Ewy 1/:

  • 17:00 - wykład na temat działań wojennych prowadzonych na terenie Miechowic - Dariusz Pietrucha /Stowarzyszenie Pro Fortalicium/;
  • 17:45 - spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem, Henrykiem Gołębiewskim i Markiem Pysiem;
  • 19.00 - koncert Lecha Dyblika.

Sobota, 28 stycznia /ProFort Centrum, ul. Kasztanowa/:

  • 13.30 - początek inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w dniu 27 i 28 stycznia jest wolny!

tragedia miechowicka bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również