Szyb Krystyna, jeden z najważniejszych symboli postindustrialnej architektury w regionie, czeka na nową historię. Dzięki staraniom firmy Multi Polymers, właściciela obiektu, oraz przy wsparciu dotacji Unii Europejskiej w wysokości ponad 15,5 mln zł, zabytkowa budowla przejdzie kompleksową rewitalizację, wprowadzając nowoczesne funkcje do serca Bytomia.
Nowe życie dla Szybu Krystyna
Szyb Krystyna, obecny w Bytomiu od czasów Powstań Śląskich, nie tylko przetrwał liczne zawirowania historyczne, ale teraz zyskuje szansę na nową rolę. Multi Polymers uzyskało pozwolenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie prac konserwatorskich oraz budowlanych. Dzięki tej inwestycji, która będzie wynosić 22 mln zł, w Szybie Krystyna powstanie przestrzeń, która łączy historię z nowoczesnością.
Prace rozpoczną się w czerwcu tego roku, a projekt obejmuje nie tylko konserwację zabytkowej części obiektu, ale także rozbudowę i nadanie nowych funkcji. Medusa Group, która opracowała koncepcję zagospodarowania, zaprojektowała przestrzeń, która pozwoli na swobodną adaptację i przyszłą rozbudowę. W budynku powstaną m.in. sala konferencyjna, taras oraz nowe powierzchnie usługowe, a materiały użyte do remontu będą nawiązywać do pierwotnego industrialnego charakteru.
Współczesna funkcjonalność w historycznym obiekcie
Nowe przestrzenie, które powstaną w Szybie Krystyna, zostaną oparte na konstrukcji szkieletowej, co umożliwi dalszy rozwój budynku w kolejnych etapach. Zostanie także oszklona wieża szybowca, a sama elewacja zostanie naprawiona, co pomoże zatrzymać dalszy proces destrukcji. Przemo Łukasik, architekt, który pracował nad projektem, podkreśla, że nowe życie Szybu Krystyna będzie także polegało na zagospodarowaniu terenu wokół obiektu, co umożliwi nowe aktywności społeczne i biznesowe.
Zrównoważony rozwój z szacunkiem do tradycji>
Rewitalizacja Szybu Krystyna to przykład jak historia i współczesne potrzeby mogą współistnieć. Zmiany, które zachodzą w tym obiekcie, będą miały wpływ na przyszłość Bytomia, łącząc tradycję z nowoczesnymi technologiami, a także wprowadzając proekologiczne rozwiązania, które zmienią sposób użytkowania tej postindustrialnej budowli.