Wiadomości z Bytomia

Szarpanie na gazie i drgania samochodu podczas jazdy - przyczyny

  • Dodano: 2021-08-16 12:30

Szarpanie podczas jazdy powinno zaniepokoić każdego kierowcę. Tego typu niepokojące objawy nie są najczęściej subiektywnym odczuciem, a przyczyn należy szukać w nierównomiernej pracy silnika. Bagatelizowanie tego typu nieprawidłowości może  prowadzić do poważnej usterki. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny szarpania podczas jazdy w samochodzie z napędem paliwowym i gazowym oraz jak temu zaradzić. Przyjrzymy się także przyczynom drgania samochodu podczas jazdy.

  1. Drgania samochodu podczas jazdy - powody
  2. Szarpanie na gazie - co może być przyczyną?
  3. Powody szarpania auta z napędem paliwowym. Przewody paliwowe i nie tylko
  4. Problemy z instalacją LPG - jak temu zaradzić?

Drgania samochodu podczas jazdy - powody

Drgania samochodu podczas jazdy należą do objawów, które szczególnie niepokoją kierowców. Przyczyną tego typu objawów może być np. uszkodzony układ zapłonowy, wynikający ze zużycia przewodów wysokiego napięcia i świec zapłonowych. Jeżeli to jednak nie przewody zapłonowe są przyczyną, inna opcja to awaria wężyka podciśnień. Warto sprawdzić, czy poziom podciśnienia w układzie dolotowym jest odpowiedni. Powodem może być także uszkodzony zawór EGR. Wszystkie te elementy wpływają na spadek obrotów, co na biegu jałowym skutkuje uczuciem drgania.

Częstym powodem odczuwalnych drgań jest uszkodzenie silniczka krokowego. Efektem awarii jest m.in. spadek obrotów na biegu jałowym, czy też ich spowolnienie. W takim przypadku problem rozwiązać można na dwa sposoby - czyszcząc silniczek krokowy lub go wymieniając. Warto rozważyć tą drugą opcję. Zmiana elementu na nowy nie należy do kosztownych inwestycji, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na samodzielne kupno i wymianę części.

Droższa w naprawie jest niesprawność wtryskiwaczy, która może stanowić przyczynę drgań samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Jeżeli to jest powodem niepokojących objawów, liczyć się należy z kosztem od kilkuset do kilku tysięcy, w zależności od tego, na jaki sposób naprawy się zdecydujemy.

Warto wiedzieć jednak, że nieprawidłowa praca wtryskiwaczy skutkuje nie tylko drganiami. Awarię rozpoznać można po wzroście zużycia paliwa przy jednoczesnym spadku mocy, falowaniem obrotów czy wydobywaniem się czarnego dymu z rury wydechowej.

Szarpanie na gazie - co może być przyczyną?

Szarpanie na gazie jest często udziałem kierowców, którzy poruszają się pojazdem, w którym rolę napędową pełni instalacja gazowa. Najczęściej ma to miejsce, kiedy następuje przełączenie na instalację gazową z benzyny. Mimo że moda na instalacje LPG już przeminęła, nadal niektórzy kierowcy wybierają zasilanie LPG do swojego auta. Warto zatem wiedzieć, że przyczyną szarpania podczas jazdy może być stan instalacji LPG. W takim wypadku kluczowe jest sprawdzenie przewodów do wtryskiwaczy, a także filtrów.

Inna opcja to układ zapłonowy. W tej części problematyczne mogą być świece lub przewody zapłonowe. W takim wypadku rozwiązaniem może być oczywiście wymiana wspomnianych części. Warto pamiętać, o regularnej kontroli przewodów zapłonowych oraz filtrów. Także wtedy, kiedy nie odczuwamy żadnych skutków ich nieprawidłowej pracy. Dzięki temu zapewnimy sobie pewny zapłon mieszanki gazowo - powietrznej w silniku. To w efekcie przełoży się także na mniejszą emisję gazu do atmosfery, co jest ważne zarówno ze względu na obowiązujące normy, jak i dbałość o środowisko.

W przypadku szarpania na gazie istotne znaczenie może mieć także reduktor, który dostarcza paliwo do silnika. Efektem jego nieprawidłowej pracy jest brak dostarczenia wystarczającej ilość gazu w formie gazowej do silnika. To prowadzi do gaśnięcia silnika, co kierowca odczuwa jako szarpanie.

Powody szarpania auta z napędem paliwowym. Przewody paliwowe i nie tylko

Szarpanie silnika zdarza się także podczas jazdy pojazdem z napędem paliwowym. Często przyczyną jest niesprawny układ zapłonowy, w tym zużycie przewodów zapłonowych oraz świec. Oprócz tego częstym powodem jest spalanie zbyt dużej ilości powietrza. Jeżeli do silnika dociera nadmierna ilość powietrza, może być to spowodowane nieszczelnością układu.

Powodem szarpania samochodu z napędem paliwowym może być także stan układu wtryskowego. Rozwiązaniem może być jego przeczyszczenie, np. poprzez użycie odpowiednich płynów.

Problemy z instalacją LPG - jak temu zaradzić?

Instalacje gazowe nie są wolne od uszkodzeń, które mogą wynikać z montażu lub eksploatacji. Warto poznać najpopularniejsze usterki i przyczyny ich powstawania, aby im skutecznie zapobiegać. Do najczęstszych problemów należy nieprawidłowo działający układ chłodniczy. To z kolei skutkuje nadmiernym nagrzewaniem się komory spalania i możliwością pęknięcia głowicy. Inna usterka, wynikająca często z nieprawidłowego montażu lub nagrzewania się komory spalania, to uszkodzenie wtryskiwaczy. Zbyt wysoka temperatura komory spalania to także przyczyna uszkodzenia zaworów i gniazd zaworowych.

Uszkodzona instalacja LPG może być także wynikiem zużycia katalizatora.

Odpowiedni montaż, a także kontrolowanie pracy instalacji LPG zapewni dłuższą, bezawaryjną pracę pojazdu z napędem LPG.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.