Wiadomości z Bytomia

Świętujmy razem odzyskanie niepodległości. UM Bytom zaprasza na miejskie obchody

  • Dodano: 2022-11-07 11:15

Koncert, uroczystości miejskie, turniej piłki wodnej oraz bieg niepodległości. Tak Bytom będzie obchodził Narodowe Święto Niepodległości.

Imprezy związane z jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski zaplanowano w naszym mieście od 10 do 13 listopada.

Wydarzenie, które zmieniło polityczną mapę Europy

I wojna światowa to jeden z największych konfliktów wojennych w dziejach ludzkości. Wojna, która rozpoczęła się na Bałkanach w ciągu kilku dni zmieniła się w światowy konflikt. Zaangażowały się w niego największe ówczesne potęgi europejskie, jak: Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Rosja, a w kolejnych latach w krwawych walkach brały udział państwa z kilku kontynentów.

Po czterech latach walk wojna zakończyła się podpisaniem w Compiegne 11 listopada 1918 roku rozejmu między walczącymi stronami. Data ta do dzisiaj jest uznawana za koniec I wojny światowej - konfliktu, który zmienił polityczną mapę Europy. Upadły wówczas wielkie monarchie a na ich gruzach powstały nowe państwa, w tym odrodzona Rzeczpospolita Polska.

Przypomnijmy, że w dniu podpisania w Compiegne 11 listopada 1918 roku rozejmu, kończącego I wojnę światową, Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Polska po 123 latach niewoli odzyskiwała niepodległość. Niepodległość o którą przyszło walczyć Polakom na wielu frontach, a głównym przeciwnikiem Polski była bolszewicka Rosja, której Polacy stawili czoło, gromiąc w decydującej bitwie pod Warszawą w sierpniu 1920 roku armię Michaiła Tuchaczewskiego.

Główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W najbliższy piątek, 11 listopada po raz kolejny będziemy obchodzić w całym kraju Narodowy Dzień Niepodległości. W Bytomiu uroczystości związane z tym wydarzeniem zaplanowano od 10 do 13 listopada.

Główne obchody rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11:30 złożeniem kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego, z kolei o 12:00 w kościele pw. św. Jacka przy ul. Matejki 1 odbędzie się msza święta za Ojczyznę, po której /godz. 13:30/ pod pomnikiem Wolności przy ul. Piłsudskiego odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości i mieszkańców.

Wydarzenia towarzyszące świętu 11 listopada - koncert, bieg i turniej piłki wodnej

Obchodom 11 listopada, podobnie jak w latach poprzednich, będą towarzyszyły również inne imprezy. 10 listopada w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się koncert „Niepodległa” w programie którego zaplanowano polskie tańce narodowe oraz tańce salonowe XVIII i XIX wieku. Podczas koncertu obędzie się wręczenie Medali Miasta Bytomia. Początek o godzinie 17:00. Wydarzenie jest biletowane. Bilety w cenie 5 zł ulgowy oraz 10 zł bilet normalny są do nabycia w kasie Beceku.

Z kolei 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy o godz. 11:11 na coroczny Bieg Niepodległości. Wydarzenie rozpocznie się jednak o godz. 11:00 wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Do udziału we wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski oraz biegu zapraszamy nie tylko miłośników biegania, ale każdego kto chce spróbować swoich sił na dystansie 5 km alejkami Parku im. Franciszka Kachla. Organizatorem wydarzenia będzie Stowarzyszenie Miechowicka Grupa Biegowa, BTM Runners oraz Stowarzyszenie Mybytomianie.

Ostatnim wydarzeniem kończącym tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości będzie Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej o Puchar Prezydenta Miasta Bytomia, który odbędzie się między 11 a 13 listopada na Pływalni Krytej przy ul. Parkowej 1.

wito niepodleglosci bytom

Długa droga do niepodległości Polski

Przypomnijmy, że wydarzenia, jakie rozegrały się 104 lata temu miały wpływ na polityczną mapę prawie w całej Europie. W wyniku I wojny światowej rozpadły się Austro-Węgry i carska Rosja, zaś w Niemczech wybuchła rewolucja, a podpisany 11 listopada 1918 roku rozejm w Compiegne oznaczał nie tylko formalny koniec działań wojennych, ale także klęskę Państw Centralnych, głównie Niemiec i Austro - Węgier. Warto podkreślić, że w tym samym dniu 11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, zaś 14 listopada 1918 roku Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

Po 123 latach niewoli Polska odzyskiwała niepodległość, w obronie której przyszło jednak walczyć naszemu narodowi w kolejnych latach. Powstanie wielkopolskie, wojna polsko - bolszewicka, powstania śląskie, walki z Ukraińcami o Lwów, spór polsko - czeski i polsko - litewski. To wydarzenia, jakie wpłynęły na ostateczne ustalenie granic II Rzeczypospolitej Polskiej. Ciekawostką jest fakt, że mimo iż 11 listopada w okresie międzywojennym był obchodzony przez władze państwowe, to dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku uznano oficjalnie 11 listopada za Święto Niepodległości.

W przytoczonej ustawie czytamy między innymi:

Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości.

W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane, a jakiekolwiek próby kultywowania tego dnia były karane. Dopiero ustawą sejmową w 1989 roku przywrócono obchody Święta Niepodległości 11 listopada. Dzień ten jest nie tylko dniem wolnym od pracy, ale zawsze uroczyście świętowanym, podczas którego podkreśla się walkę Polaków o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Beuthener

    Jakie odzyskanie, skoro Bytom nigdy nie był Polski. A teraz możecie mnie minusować wsioki zza buga, które opuściły swoje dworki z koziej kupy i przyjechali do cywilizacji, czyli Bytomia, by zrobić z niego zatęchły skansen...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również