Wiadomości z Bytomia

Skarby za drzwiami. Ukryte piękno klatek schodowych

  • Dodano: 2023-06-21 07:00, aktualizacja: 2023-06-20 16:32

Pod takim tytułem 1 lipca w Bytomiu, w ramach drugiego święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, odbędą się trzy spacery po mieście. Tym razem turyści będą mieli okazję zobaczyć ciekawe architektonicznie wnętrza bytomskich kamienic.

Piękno elewacji zabytkowej kamienicy potrafi zatrzymać przechodnia w miejscu i przyciągnąć jego wzrok na dłużej. Jednak eksplorowanie jej dekoracyjnego wnętrza - z ceramiczną mozaiką na wyciągnięcie ręki, zapachem i skrzypieniem starego drewna, światłem przenikającym przez okienne witraże - to dopiero przygoda!

Zwiedzanie zwykle niedostępnych wnętrz śródmiejskich klatek schodowych odbędzie się pod przewodnictwem znawczyni tematu - Teresy Ebis, fotografki i blogerki, która od wielu lat zajmuje się odkrywaniem i fotografowaniem perełek architektonicznych we wnętrzach kamienic.

Skarby za drzwiami. Ukryte piękno klatek schodowych

Podczas wydarzenia uczestnicy zobaczą wyjątkowe pod względem wystroju klatki schodowe czterech kamienic, wybudowanych w różnych stylach architektonicznych: neorenesansie, secesji, modernizmie i w stylu eklektyzmu, w okresie od 1892 do 1910 roku.

Spacerowicze będą mogli docenić z bliska kunszt dekoratorów, ale i sami wejść w ich rolę, własnoręcznie tworząc ceramiczne mozaiki. Na zakończenie spaceru bowiem, w pracowni artystycznej Stalowe Anioły przy ulicy Jainty 17, w której od ponad 20 lat powstają mozaikowe dzieła, odbędą się warsztaty.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapisy będą prowadzone od 20 czerwca (w dni powszednie) w godzinach od 8.00 do 15.00 pod numerem telefonu 32 786 82 20.

Wydarzenie zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W ramach drugiego święta Metropolii, pod nazwą Kierunek GZM, we wszystkich jej 41 gminach odbędą się ciekawe mikrowyprawy do niezwykłych miejsc. Łącznie w dniach 1 i 2 lipca na turystów będą czekały 133 wydarzenia. Więcej informacji na kierunekgzm.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również