Wiadomości z Bytomia

„SHORT STORIES. Powrót”: Artyści Śląskiego Teatru Tańca ponownie wystąpią razem na scenie!

  • Dodano: 2021-08-27 12:45, aktualizacja: 2021-08-27 13:56

W tym roku Śląski Teatr Tańca świętowałby swoje 30. urodziny. Instytucja przyczyniła się do rozwoju sztuki tanecznej. Była też kuźnią artystów, którzy dziś tworzą życie kulturalne i taneczne w Polsce i za granicą. Niebawem, po wielu latach przerwy, zobaczymy na scenie tancerzy tworzących pierwszy skład ŚTT.

W najbliższą niedzielę, 29 sierpnia, o godzinie 19.00 w Bytomskim Centrum Kultury zaprezentowany zostanie spektakl „SHORT STORIES. Powrót” w choreografii Avi Kaisera i w wykonaniu pierwszego składu Śląskiego Teatru Tańca. Lokalizacja jest nieprzypadkowa, bowiem właśnie w tym gmachu swoją siedzibę miał Teatr założony w 1991 roku przez Jacka Łumińskiego.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez Teatr Rozbark:

Projekt jest hołdem złożonym Śląskiemu Teatrowi Tańca oraz pionierkom i pionierom polskiego tańca współczesnego. Śląski Teatr Tańca przez kolejne dekady stanowił istotny fundament dla sztuki tańca współczesnego w Polsce.

Po 30 latach od powstania instytucji niegdyś tworzący go tancerze spotkają się po raz kolejny. Do Bytomia przyjadą artyści realizujący swoje pasje dziś nie tylko w Polsce, ale także w Tel Avivie, Minneapolis, Los Angeles czy w Calgary jak: Anna Krysiak, Agnieszka Noster, Magdalena Sokołowska, Beata Wojciechowska, Wojciech Mochniej, Andrzej Morawiec, Mariusz Olszewski, Krzysztof Sołek, Grzegorz Urbańczyk, Marek Wasążnik oraz gościnnie Iwona Olszowska. Wśród nich są także pedagodzy tańca, którzy zajmują się edukacją taneczną w kraju oraz w Europie Zachodniej, Kanadzie i USA. 

Spektakl „SHORT STORIES” miał premierę w 1992 roku

Na łamach „Życia Bytomskiego”, w wydaniu z 7 grudnia 1992 roku, zamieszczono zapowiedź światowej prapremiery spektaklu Kaisera (wówczas pracującego z Batsheva Dance Company) w wykonaniu artystów Śląskiego Teatru Tańca.

W czasie moich częstych wizyt w tutejszym teatrze, przejeżdżając przez Warszawę, Katowice czy Kraków - zrodziła się całość, która jest zbiorem epizodów z życia narodów. Każdy dzień, który tu spędzam, kiedy spotykam ludzi, inspiruje mnie do tworzenia. To spacer ulicami miasta, wejście do piekarni po kawałek ciasta, czy oczarowanie atmosferą dworca kolejowego w Katowicach– mówił wówczas choreograf.

Uroczysta premiera miała miejsce w Śląskim Teatrze Tańca 9 grudnia 1992 roku. Tydzień później redaktor Marcin Hałaś na łamach tegoż tytułu prasowego zamieścił recenzję, pisząc:

W Short stories nostalgia nie jest najważniejsza, to zmetaforyzowane relacje z kraju wspomnień wydają się być chwilami pełne dramatyzmu. Dramat i ekspresja - tym językiem postanowił do końca twórca opowiedzieć o kraju „zapachu kapusty, sernika i pijaków cuchnących wódką", jakby akcentując prawdę, że za tymi odczuwalnymi zmysłami atrybutami tej krainy stoi jeszcze coś. Coś - pełen metafizyki niepokój”.

Bezpłatna wejściówka

Udział w spektaklu jest bezpłatny, jednakże ze względów bezpieczeństwa konieczna jest wcześniejsza rezerwacja i pobranie bezpłatnych wejściówek ze strony: https://bit.ly/wejsciowkissp. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  Operator programu MKIDN Taniec:  Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Pomysłodawcą oraz producentem wydarzenia jest M4C Foundation, a partnerem Teatr Rozbark.

Atrakcji jest więcej

Spektakl to nie jest jedyna zaplanowana atrakcja. Świętowanie już się rozpoczęło, a w programie są zarówno warsztaty mistrzowskie, jak i wspomniany spektakl. Od 27 do 28 sierpnia w Teatrze Rozbark odbędą się warsztaty mistrzowskie z tańca współczesnego. Adresowane są do osób zawodowo zajmujących się tańcem i choreografią oraz do studentów wydziału tańca. Poprowadzą je tancerze z ŚTT. Na 27 sierpnia zaplanowano zajęcia, które zrealizuje Wojciech Mochniej (godz. 17.30-19.00) i Andrzej Morawiec (godz. 19.00-20.30), a 28 sierpnia – Mariusz Olszewski (godz. 10.00-11.30).

Z kolei w sobotę (28 sierpnia, godz. 19) w Teatrze Rozbark odbędzie się projekcja archiwalnych spektakli ŚTT i rozmowa panelowa z gośćmi projektu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również