Wiadomości z Bytomia

Ścianka wspinaczkowa na zewnątrz? Już wkrótce powstanie taka w Rozbarku

  • Dodano: 2020-06-23 07:00, aktualizacja: 2020-06-23 07:25

Efekty rewitalizowanych obiektów po byłej KWK Rozbark widać już gołym okiem.

Obecnie trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, jak również rozpoczęto już roboty związane z powstaniem w przyszłości zewnętrznej ścianki wspinaczkowej na jednej z elewacji budynku kotłowni.

Skupiamy się głównie na robotach budowlanych w budynku dawnej kotłowni. Obiekt ten ze względu na uszkodzenia spowodowane podczas prac rozbiórkowych komina w 2019 nie był remontowany. Dzięki decyzji Urzędu Marszałkowskiego mogliśmy rozpocząć tam prace. Obecnie trwają zaawansowane prace mające na celu stworzenie zewnętrznej ścianki wspinaczkowej, która będzie od zewnątrz w nocy podświetlana – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom.

Ścianka wspinaczkowa przeznaczona do wspinaczki na czas powstanie na elewacji budynku kotłowni od strony ul. Chorzowskiej i zostanie podświetlona, dzięki czemu będzie nie tylko jedną z wizytówek powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu-Rozbarku, ale również dobrze widoczna dla przejeżdżających ulicą Chorzowską samochodów oraz przechodzących tam mieszkańców Rozbarku, którzy kierują się do centrum miasta.

Warto dodać, że w pozostałych częściach dawnej KWK Rozbark prowadzone są prace związane z termomodernizacją budynku noclegowo-szkoleniowego – wnętrze budynku zyskało już niemal swój ostateczny kształt, prowadzone są prace wykończeniowe, a w łazienkach realizowany jest tzw. biały montaż. Z kolei w budynku dawnej maszynowni Bończyk wykonywane są roboty budowlane związane z wykończeniem łazienek i szatni. Wymienione zostały także okna, sale do treningów zostały wykończone oraz pomalowane.

Jednym z obiektów, który został również wyremontowany jest mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej

Skuto tam odpadający tynk, a także położono warstwę wyrównującą tynku, dzięki czemu mur został przygotowany do dalszych prac wykończeniowych.

Rewitalizację wszystkich obiektów prowadzimy w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Kwestia dalszych prac przy murze oporowym zostanie omówiona ze służbami konserwatora zabytków. Chcemy, aby to miejsce było jedną z wizytówek nie tylko powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, ale także Bytomia - podkreśla Dobromir Bujak.

W planach Klub Sportowy Skarpa Bytom ma także powstanie pierwszej w Polsce zewnętrznej ściany wspinaczkowej do uprawiania wspinaczki w formacie trójboju olimpijskiego. Będzie to ewenement nie tylko na skalę naszego kraju. Najbliższe tego typu obiekty są w Austrii i zachodnich Niemczech – mówi Dobromir Bujak.

Tereny przyległe do budynków wzbogacą się dodatkowo w profesjonalne strefy do uprawiania Parkouru, Street-workoutu oraz powstanie strefa z przeszkodami spotykanymi w biegach terenowych (Runmageddon). Dla fanów biegania zostanie zbudowana stumetrowa, dwutorowa bieżnia. Udostępniona zostanie również strefa z przyrządami do ćwiczeń siłowych. Całość terenu zostanie oświetlona, powstaną ścieżki, ustawione zostaną ławki, kosze, nasadzone drzewa i krzewy.

Obecny etap budowy Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu-Rozbarku dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach RPO-WSL na lata 2014-2020, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego. Projekt ten był rekomendowany przez władze miasta do wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.