Wiadomości z Bytomia

Bytom: Budynki po byłej KWK Rozbark w Bytomiu zmieniają oblicze

  • Dodano: 2020-05-25 08:30, aktualizacja: 2020-05-25 08:57

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą.

Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

W głównej mierze skupiamy się na robotach budowlanych w budynku dawnej kotłowni. Obiekt ten ze względu na uszkodzenia spowodowane podczas prac rozbiórkowych komina w 2019 nie był remontowany. Dzięki decyzji Urzędu Marszałkowskiego mogliśmy rozpocząć tam prace, które mają na celu rewitalizację tego obiektu – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom.

Powstający w dawnych zabudowaniach KWK Rozbark nowy ośrodek sportowy będzie z pewnością nie tylko wizytówką Bytomia, ale również ważnym miejscem na sportowej mapie województwa śląskiego – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W budynku kotłowni trwają obecnie roboty budowlane związane ze wzmocnieniem ścian, konstrukcji stalowej i fundamentów oraz prace mające na celu odbudowę części ścian, które uległy zniszczeniu w wyniku zawalenia komina w lipcu 2019 roku. W pozostałych częściach dawnej KWK Rozbark prowadzone są prace związane z termomodernizacją budynku noclegowo-szkoleniowego – wnętrze budynku zyskało już niemal swój ostateczny kształt, prowadzone są prace wykończeniowe, a w łazienkach realizowany jest tzw. biały montaż. Z kolei w budynku dawnej maszynowni Bończyk wykonywane są roboty budowlane związane z wykończeniem łazienek  i szatni. Wymienione zostały także okna, a sale do treningów zostały częściowo wykończone. W najbliższym czasie planowane jest malowanie wyremontowanych pomieszczeń. Warto dodać, że zrealizowano już prace remontowe na murze oporowym – skuto odpadający tynk, a także położono warstwę wyrównującą tynku, dzięki czemu mur został przygotowany do dalszych prac wykończeniowych.

Prace budowlane realizowane są zgodnie z harmonogramem. Cieszy szczególnie zgoda na prowadzenie robót w dawnym budynku kotłowni – mówi Dobromir Bujak.

Rewitalizację prowadzimy w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. To właśnie z nim chcemy omówić kwestię dalszych prac przy murze oporowym, który ma być jedną z wizytówek powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych oraz Miasta Bytomia – dodaje Dobromir Bujak.

Przypomnijmy, że inwestycja związana z budową Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu-Rozbarku miała planowo kosztować prawie 11,8 mln, z czego 7,8 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Takie były plany kiedy rozpoczynaliśmy inwestycję, jednak po katastrofie budowlanej w 2019 roku kwoty te z pewnością ulegną zmianie, a całkowity koszt rewitalizacji obiektów po byłej kopalni poznamy dopiero po zakończeniu całej inwestycji – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpy Bytom.

Obecny etap budowy Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu-Rozbarku dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach RPO-WSL na lata 2014-2020, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego. Projekt ten był rekomendowany przez władze miasta do wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

To nie koniec planów związanych z tym terenem

Klub posiada już pełną dokumentacje na kolejne etapy rewitalizacji terenu. Tym razem zagospodarowane zostaną zewnętrzne strefy i odnowione elewacje budynków. Powstanie pierwsza w Polsce zewnętrzna ściana wspinaczkowa do uprawiania wspinaczki w formacie trójboju olimpijskiego. Będzie to ewenement nie tylko na skalę naszego kraju. Najbliższe tego typu obiekty są w Austrii i zachodnich Niemczech. Tereny przyległe do budynków wzbogacą się dodatkowo w profesjonalne strefy do uprawiania Parkouru, Street-workoutu oraz powstanie strefa z przeszkodami spotykanymi w biegach terenowych (Runmageddon). Dla fanów biegania zostanie zbudowana stumetrowa, dwutorowa bieżnia. Udostępniona zostanie również strefa z przyrządami do ćwiczeń siłowych. Całość terenu zostanie oświetlona, powstaną ścieżki, ustawione zostaną ławki, kosze, nasadzone drzewa i krzewy.

Bardzo nas cieszy to, iż w tym tygodniu udało nam się rozstrzygnąć postępowanie na kolejny etap rewitalizacji. W przyszłym tygodniu możemy już podpisywać umowę z Wykonawcą i przystępować do prac. Czekamy już tylko na pozytywne zaopiniowanie wniosków przez Urząd Marszałkowski i przystępujemy do dalszych etapów inwestycji. Jestem przekonany iż mieszkańcy Bytomia będą zachwyceni jej efektami – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpy Bytom.

Warto dodać, że Klub złożył kilka tygodni temu kolejne wnioski na kwotę 7,5 mln, z czego 5,2 mln zł to kwota dofinansowania Inwestycji ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach RPO-WSL na lata 2014-2020, tym razem w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

Archiwum UM Bytom/Grzegorz Goik/KS Skarpa Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również