Wiadomości z Bytomia

Rozsądne magazynowanie: inteligentne systemy obsługi

  • Dodano: 2018-01-22 13:30, aktualizacja: 2018-01-22 15:52

Komfort i wygoda pracy znacznie podnoszą jej efektywność, a pracownicy stają się o wiele wydajniejsi niż w warunkach, które tej pracy nie sprzyjają. Dlatego w wielu zakładach, fabrykach i przedsiębiorstwach kierownictwo coraz częściej wprowadza liczne udogodnienia dla swoich pracowników. Tak samo jest w przypadku magazynów oraz ogromnych hal magazynowych, które wyposażane są w nowoczesne systemy zarządzania, magazynowania i obsługi.

Oddolne zarządzanie

Ich wprowadzenie sprawia, że w magazynie zachodzi szereg niezbędnych zmian poprawiających jego funkcjonowanie i efektywność. Magazyn jest bardziej funkcjonalny, przyjazny pracownikom, działa na wyższych obrotach i nie notuje różnych przestojów z powodu ludzkich czynników (choroba, niedyspozycja, zapominalstwo). Dzięki inteligentnemu zarządzaniu zmienia się między innymi:
- sposób układania towarów i ich rozmieszczenia w magazynie
- zakres prac podejmowanych przez pracowników
- sposób liczenia towarów
- forma przyjmowania towaru na magazyn oraz jego dalszej ekspedycji
- liczba zatrudnianych osób do obsługi magazynu
Zmiany są pozytywne i pomagają kierownictwu oszczędzić ogromne sumy pieniędzy, czas swoich podwładnych, ale przede wszystkim w dużym stopniu przyczyniają się do ułatwienia samej pracy. W jaki sposób? Inteligentne zarządzanie jest systemem, w którym człowiek współpracuje z programami komputerowymi i razem opracowują najlepsze sposoby na to, aby magazyn funkcjonował jak najlepiej i osiągał najefektywniejsze wyniki.

Zmiany w obsłudze magazynu

Poprzez poprawienie sposobu układania towarów na regałach i półkach pracownicy mają do nich łatwiejszy i szybszy dostęp. Nie muszą przekładać pudeł, kartonów i zapakowanych palet, bo każdy towar jest pod ręką i na swoim stałym miejscu. Zmianie ulega więc i sam zakres prac magazynierów, którzy są odciążani i nie przepracowują się już poprzez dźwiganie wielkich i ciężkich paczek. Również system liczenia towarów jest o wiele łatwiejszy po zastosowaniu i wdrożeniu inteligentnego zarządzania. Do tego procesu wystarczy bowiem zwykły skaner oraz odpowiedni program komputerowy, a wszystkie dane są na bieżąco zapisywane w komputerowej bazie, gdzie każdy uprawniony pracownik ma do nich dostęp. Mniejszymi zmianami, ale wpływającymi na działanie hali magazynowej są także: płynniejsza forma przyjmowania i wysyłania towarów (każdy produkt na swoje stałe miejsce w magazynie, więc można go łatwo i szybko znaleźć) oraz mniejsza liczba osób potrzebnych do obsługi magazynu. Ta ostatnia zmiana sprawia, że oszczędność na zatrudnieniu pracowników może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Doświadczeniem podzieliła się firma WPIP z Poznania

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.