Wiadomości z Bytomia

Reprezentacja w goalballu pod wodzą trenerów z Bytomia zdobyła mistrzostwo świata juniorów

  • Dodano: 2023-07-20 10:45

W dniach 12-19 lipca w Brazylii odbyły się Mistrzostwa Świata U-19 w goalballu (dyscyplina paraolimpijska dla osób z dysfunkcją narządu wzroku). Biało-Czerwoni spisali się znakomicie, wygrali sześć meczów, jeden zremisowali i sięgnęli po złote medale.

Drużyna jest prowadzona przez dwóch bytomskich trenerów: głównego szkoleniowca Piotra Szymalę i asystenta Filipa Szymalę.

Goalball, gra drużynowa dla osób niewidomych i niedowidzących, została stworzona w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena. Początkowo była formą rehabilitacji inwalidów wojennych, od 1976 roku jest dyscypliną paraolimpijską. W tej grze zawodnicy, mając zakryte oczy, rzucają piłką z dzwoneczkami. (niektórzy potrafią rzucać piłką wprawiając ją w ruch z prędkością do nawet 100 km/h).

Biało-Czerwoni spisali się świetnie i zostali mistrzami świata w kategorii U-19

W fazie grupowej nasz zespół pokonał Brazylię 11:3, zremisował z Izraelem 14:14, wygrał z USA 17:7, Kenią 11:1 i Koreą Południową 15:5. W półfinale Polacy ponownie zwyciężyli w starciu z gospodarzami 15:5, a w finale byli lepsi od Izraela, wygrywając 11:7.

Zespół zagrał w składzie: Bartosz Wróbel, Marcin Czerwiński, Krystian Tyburski, Paweł Źrebiec i Filip Kłaczkiewicz. Poza bytomskimi trenerami: Piotrem Szymalą i Filipem Szymalą w sztabie był jeszcze fizjoterapeuta Michał Soblik. Indywidualną nagrodę otrzymał Marcin Czerwiński, który zdobył aż 74 bramki! Czerwiński został królem strzelców mistrzostw świata. 

mistrzostwa świata goalball

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również