Wiadomości z Bytomia

Rada Miejska przyjęła budżet Bytomia na 2021 rok

  • Dodano: 2020-12-23 07:00, aktualizacja: 2020-12-22 16:48

Budżet Bytomia na 2021 rok wyniesie 1 mld 211 mln zł. Na inwestycje gmina przeznaczy aż 254 mln zł, czyli 21% całego budżetu.

Wśród najważniejszych inwestycji, jakie będą realizowane w 2021 roku są m.in.:

  • modernizacje dróg,
  • dokończenie inwestycji budowy lodowiska,
  • inwestycje rewitalizacyjne w Śródmieściu,
  • Rozbarku,
  • Kolonii Zgorzelec,
  • budowa i przebudowa dwóch przedszkoli oraz zakup sieci kanalizacji deszczowej.

21 grudnia bytomscy radni jednomyślnie podjęli uchwałę o przyjęciu budżetu miasta Bytomia na 2021 rok.

- Przyszłoroczny budżet Bytomia drugi rok z rzędu przekroczy 1 mld zł. To budżet stabilny, proinwestycyjny, ale też trudny do realizacji. Dzisiaj – ze względu na sytuację epidemiologiczną – musimy się wykazać ostrożnością i głęboką analizą strat, jakie mogą być poniesione przez gminę w przyszłym roku. To budżet, w ramach którego na inwestycje przeznaczymy 254 mln zł, z czego 110 mln zł to środki na zakup kanalizacji deszczowej. Przejęcie na własność gminy kanalizacji deszczowej pozwoli na unormowanie spraw związanych z jej eksploatacją, ale też na pozyskiwanie środków na niezwykle ważne inwestycje w budowę i naprawę kanalizacji deszczowej. Projekt budżetu Bytomia na 2021 rok po raz pierwszy od 2015 roku otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej bez uwag – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Kolejne miliony na inwestycje. Wśród nich lodowisko, drogi, budowa dwóch przedszkoli, rolkowiska czy wodnego placu zabaw

Jedną z najważniejszych inwestycji, jaką miasto zakończy w 2021 roku będzie niewątpliwie budowa nowej hali lodowiska przy ul. Pułaskiego 71.

- To inwestycja, na którą od wielu lat czekają mieszkańcy Bytomia, ale również młodzieżowe i seniorskie zespoły hokejowe. Warto podkreślić, że jej realizacja nie byłaby możliwa bez pozyskanych przez miasto środków z Ministerstwa Sportu – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Wśród kolejnych inwestycji, jakie realizowane będą w mieście w 2021 roku są zarówno te drogowe, jak i te służące poprawie infrastruktury miejskiej.

- Przebudowana zostanie ulica Frycza-Modrzewskiego w Szombierkach od ul. Zabrzańskiej do granicy z Rudą Śląską, jak również ul. Nickla w Miechowicach – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

W budżecie miasta zaplanowane zostały także inwestycje z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na kwotę blisko 21 mln zł. Wśród nich są takie inwestycje jak: przebudowa niecki basenu dla pływających przy ul. Wrocławskiej /450 tys. zł/, dostosowanie budynku i otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych DPS "Kombatant" /765 tys. zł/, budowa Przedszkola Miejskiego nr 58 w Miechowicach za kwotę 13,5 mln zł, rozbudowa i przebudowa Przedszkola Miejskiego nr 36 za blisko 2 mln zł, a także budowa rolkowiska przy ul. Pułaskiego obok nowej hali lodowiska za 3 mln zł oraz budowa wodnego placu zabaw w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla za 1 mln zł.

- Budowa wodnego placu zabaw czy rolkowiska to inwestycje, o które upominali się mieszkańcy w ramach dwóch ostatnich edycji budżetu obywatelskiego. Wśród inwestycji sportowo-rekreacyjnych, których realizacja rozpocznie się w przyszłym roku, jest modernizacja i rozbudowa boiska treningowego wraz z zapleczem socjalnym przy ul. Piłkarskiej. To inwestycja, która będzie realizowana z myślą o dzieciach, młodzieży i seniorach drużyny Polonii Bytom – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Niezbędnych modernizacji doczeka się także infrastruktura mieszkaniowa w Bytomiu

Zmodernizowane zostaną między innymi budynki przy ul. Musialika, budynki w Śródmieściu za blisko 10 mln zł, budynki w Rozbarku za ok. 15 mln zł, kontynuować będziemy rewitalizację Kolonii Zgorzelec oraz Bobrka – mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

W przyszłym roku kontynuowana będzie rewitalizacja budynku MDK nr 1, rozpoczną się prace rewitalizacyjne przy ul. Dworcowej, ul. Zaułek, ul. Mickiewicza. Warto podkreślić, że z 254 mln zł zaplanowanych na inwestycje w 2021 roku aż 110 mln przeznaczone zostanie na nabycie infrastruktury kanalizacji deszczowej.

- Przejęcie przez gminę spraw związanych z deszczówką, umożliwi nam pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na rozpoczęcie inwestycji mających na celu modernizację i rozbudowę kanalizacji deszczowej w mieście – mówi Michał Bieda.

Nie wszystkie jednak zaplanowane przez miasto inwestycji związane z rozwojem infrastruktury będą mogły rozpocząć się w 2021 roku.

- Pandemia koronawirusa szczególnie odbija się na krajowej gospodarce, ale również inwestycjach, jakie planują samorządy, które muszą z nich rezygnować ze względu na brak dofinansowania zewnętrznego – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - Tak jest w przypadku bytomskiego węzła przesiadkowego, którego budowę planowaliśmy w 2021 roku. Otrzymaliśmy informacje, że Urząd Marszałkowski, przenosi środki przeznaczone na tę inwestycję, na pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii – wyjaśnia Michał Bieda.

Zgodnie z decyzją Urzędu Marszałkowskiego kwota 17 mln euro, która przeznaczona była pierwotnie na wsparcie niskoemisyjnego transportu miejskiego oraz efektywnego oświetlenia, będzie przesunięta na pomoc na wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 na terenie województwa śląskiego.

- Brak dofinansowania ze środków Unii Europejskiej nie oznacza, że gmina zrezygnuje z realizacji budowy węzła przesiadkowego przy pl. Wolskiego – odłożymy jedynie w czasie realizację tego zadania. Będziemy starać się o pozyskanie tych środków w kolejnej perspektywie unijnej na lata 2021-2027 – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Zależy nam na powstaniu mniejszych centrów przesiadkowych w dzielnicach, o co wnosiliśmy już w 2017 roku. Gdyby wtedy nasz postulat nie został zignorowany, dziś moglibyśmy przystępować do ich budowy – dodaje Michał Bieda.

Rosną wydatki na edukację, opiekę społeczną, ochronę zdrowia oraz transport i mieszkalnictwo

Na oświatę łącznie wydamy w 2021 roku z budżetu miasta kwotę prawie ponad 340 mln zł /wobec planowanych na 2020 rok 320 mln zł/, na pomoc społeczną i ochronę zdrowia 330 mln zł /wobec planowanych na 2020 rok 315 mln zł/, zaś na gospodarkę mieszkaniową 133 mln zł /wobec planowanych na 2020 rok 124 mln zł/. Na transport i łączność z budżetu miasta w 2021 roku wydamy również więcej, bo około 60 mln /wobec planowanych 55 mln zł w 2020 roku/, zaś na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska ponad 206 mln zł /wobec planowanych na 2020 rok 74 mln zł/. Z kolei na działania związane z kulturą fizyczną miasto zaplanowało wydatki na kwotę ponad 32 mln zł, na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego ponad 8 mln zł oraz bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową ponad 16 mln zł. Ogółem wszystkie wydatki w 2021 roku wyniosą łącznie 1 mld 211 mln zł.

Rosnące wydatki na bieżące funkcjonowanie miasta, a także konieczność realizacji najważniejszych inwestycji ma wpływ na deficyt budżetowy naszej gminy – mówi skarbnik miasta Ewa Tomczak. W przyszłorocznym budżecie zaplanowaliśmy deficyt w wysokości około 74 mln zł. Pokryjemy go z długoterminowego kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym, który zaciągnięty został przez gminę jeszcze w 2016 roku oraz emisji obligacji komunalnych – dodaje.

Warto jednak podkreślić, że emisja obligacji nastąpi wyłącznie w sytuacji, kiedy gmina będzie pewna, że zaplanowane inwestycje będą realizowane w 2021 roku i następnych latach.

Przypomnijmy również, że projekt budżetu miasta na 2021 roku, zanim został poddany pod obrady radnych Rady Miejskiej, otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Rada Miejska przyjęła budżet Bytomia na 2021 rok

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.