Wiadomości z Bytomia

Przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy miasta w czasie pandemii

  • Dodano: 2021-02-15 07:00, aktualizacja: 2021-02-14 20:57

Urząd Miasta przypomina, że przedsiębiorcy mogą korzystać już z uchwalonych podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej uchwał w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Jest zwolnieniem za miesiące od lutego do czerwca dla przedsiębiorców prowadzących działalność w branżach, które w wyniku obostrzeń związanych z pandemią mają utrudnione prowadzenie działalności oraz uchwały w sprawie przedłużenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości od lutego do czerwca dla przedsiębiorców, którym pogorszyła się sytuacja finansowa. Dzięki tej uchwale prolongata będzie możliwa do 31 grudnia 2021 roku.

Przypomnijmy, że w Bytomiu od marca 2020 roku realizowany jest pakiet wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa

Przedsiębiorcy korzystają głównie z ulg w opłatach cywilnoprawnych, administracyjno-prawnych, a także ulg i zwolnień w podatkach i opłatach lokalnych. Od marca 2020 roku do stycznia 2021 roku Urząd Miejski w Bytomiu rozpatrzył ponad 800 wniosków złożonych przez bytomskich przedsiębiorców, a wartość pomocy osiągnęła 1 mln zł.

Warto podkreślić, że przepisy podatkowe pozwalają na odroczenie terminów płatności podatków lokalnych (podatek od nieruchomości, transportowy, rolny, leśny) i w przypadku wystąpienia z takim wnioskiem dotyczącym obecnego okresu, za który jest należny, będzie możliwe przesunięcie terminów płatności. W indywidualnych przypadkach, z uwagi na straty finansowe podatników związane z pandemią, możliwe będzie także ubieganie się o umorzenie ww. podatków.

Wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej

W ramach Tarczy Antykryzysowej wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem w następstwie epidemii, świadczy Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu. Firmy mogą się starać m.in. o jednorazową pożyczkę czy dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.

Przypomnijmy, że o przyznanie pożyczki mogą się ubiegać mikroprzedsiębiorcy, tj. osoby samozatrudnione lub podmioty zatrudniające w oparciu o umowę o pracę od 1 do 9 osób. Wciąż można się też ubiegać o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.

Szczegółowe informacje i wzory dokumentów znajdują się na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Bytomiu, zaś informacje dotyczące pomocy dla przedsiębiorców udzielają pracownicy Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora pod numerem telefonu 32 786 82 21 oraz 32 283 62 27.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również