Wiadomości z Bytomia

Prezydent Bytomia spotkał się z mieszkańcami Miechowic

  • Dodano: 2023-12-13 09:30

Kwestie bezpieczeństwa na drogach, linia tramwajowa do Miechowic oraz planowana przebudowa ulicy Nickla były głównymi tematami, jakie w poniedziałek, 11 grudnia poruszyli mieszkańcy Miechowic podczas spotkania z prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem. Następne spotkanie odbędzie się 8 stycznia w Łagiewnikach w Szkole Podstawowej nr 28 przy ul. Armii Krajowej 40.

Podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 54 w Miechowicach mieszkańcy pytali m.in. o linię tramwajową, planowaną przebudowę ulicy Nickla, nowy dworzec autobusowy w centrum oraz plan zagospodarowania przestrzennego dla Miechowic.

Mieszkańcy Miechowic przekazali swoje uwagi dotyczące organizacji ruchu w rejonie przystanku na Placu Szpitalnym oraz przystanku przy ul. Stolarzowickiej. Mieszkańcy Miechowic apelowali także o to, aby częściej były odśnieżane przejścia dla pieszych, dopytywali o budowę nowego basenu w Bytomiu oraz możliwość godnego upamiętnienia Norberta Bończyka, księdza i działacza narodowego.

Budowa nowego przedszkola i żłobka w Miechowicach

Podczas poniedziałkowego spotkania prezydent Mariusz Wołosz mówił o inwestycjach zrealizowanych w Miechowicach. W dzielnicy powstał nowy budynek Przedszkola Miejskiego nr 58, w którym mieści się oddział żłobkowy. Przy przedszkolu stanął nowy plac zabaw. Powstał też parking. Inwestycja kosztowała 13,3 mln zł i była dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rewitalizacja Parku Ludowego

Ważną inwestycją była także rewitalizacja Parku Ludowego, gdzie zostały przebudowane i doświetlone alejki za pomocą 171 nowych latarni. Wzdłuż alejek stanęły nowe ławki i kosze na śmieci. Powstał też nowy plac zabaw i siłownia plenerowa. Pojawiły się tu urządzenia, z których mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy. To element projektu „Stworzenia przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Bytomia - etap II” dofinansowanego z UE.

Inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego

W ramach #BO_Bytom 2022 wybudowany został Extreme Park Grizzly w sąsiedztwie SP 33. W ramach Budżetu Obywatelskiego realizowane są także kolejne projekty: Bytom Aktywne Miasto i Bytom Aktywne Miasto II. Pierwszy realizowany jest na terenie SP 33 i przewiduje modernizację auli i utworzenie w niej sali judo, treningu funkcjonalnego i gimnastyki. Planowany termin zakończenia prac to koniec 2023 roku a koszt inwestycji wynosi 260 tys. zł. Drugi projekt przewiduje odnowienie boiska wielofunkcyjnego na terenie SP nr 33. Realizacja prac rozpocznie się w 2024 r. Koszt 499 tys. zł. Realizowany będzie także w ramach #BO_Bytom projekt Stawiamy na łapy - bytomska oaza dla zwierząt. Projekt zakłada modernizację schroniska dla bezdomnych zwierząt w tym, modernizację systemu ogrzewania podłóg w budynkach dla zwierząt, remont wybiegów zewnętrznych i kojców kwarantanny, utworzenie centrum edukacyjnego. Realizacja prac rozpocznie się w 2024 r, a koszt inwestycji to 1 mln 990 tys. zł.

Planowane inwestycje w Miechowicach, w tym przebudowa ul. Nickla

Prezydent mówił też o planowanych inwestycjach w Miechowicach. Wśród nich są: remont dachu w Szkole Podstawowej nr 54. Inwestycja ma kosztować 140 tys. zł. W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa ul. Nickla wraz z przebudową kanalizacji deszczowej w ul. Nickla i Relaksowej. Projekt otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz Rządowego Funduszu Polski Ład. Oprócz tego w planach na przyszły rok jest rozpoczęcie przebudowy dziewięciu dróg na osiedlu domków fińskich w Miechowicach: ul. 8 marca, Leszczynowej, Olchowej, Świerkowej, Jesionowej, Cisowej, bocznej Frenzla, Bukowej i Dębowej.

Kolejna planowana inwestycja to remont i adaptacja obiektów przy ul. Stolarzowickiej 19. W jej ramach planowana jest wymiana okien, remont sali gimnastycznej. Kolejna planowana inwestycja w Miechowicach to modernizacja energetyczna budynków DPS Wędrowiec w Bytomiu. Inwestycja planowana do realizacji w ramach dofinansowania z ZIT.

Eksploatacja górnicza w rejonie Miechowic

Podczas spotkania prezydent mówił także o eksploatacji górniczej w rejonie Miechowic. KWK Bobrek-Piekary zakończyła eksploatację na południowy-zachód od skrzyżowania ulic Francuskiej i Racjonalizatorów. Kolejna eksploatacja w tym rejonie planowana jest pod koniec 2025 roku. Kontynuowana jest rozpoczęta w 2023r. eksploatacja w rejonie ulic Energetyki, Elektrownia, Racjonalizatorów i zakładu Interplast oraz EC Miechowice. W 2025 uruchomiona zostanie bliźniacza ściana w tym rejonie. Aktualnie prowadzona jest rozpoczęta w październiku 2022 roku eksploatacja ścianą na południe od zbiornika Brandka i zachód od zbiornika Bączek w rejonie ulic Ogrodowa, Warszawska, Wolnego. Węglokoks Kraj S.A. współfinansuje i realizuje odwadnianie niecki bezodpływowej zalewiska Bączek przy współpracy z Gminą Bytom.

Najważniejsze inwestycje w Bytomiu

Prezydent Mariusz Wołosz mówił także o najważniejszych inwestycjach w mieście, w tym przebudowie Piekarskiej i Sądowej, przebudowie linii tramwajowej z centrum na Stroszek, przebudowie ul. Piłsudskiego i hali peronowej Dworca PKP.

W spotkaniu prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza z mieszkańcami Miechowic wzięli udział również zastępcy prezydenta Michał Bieda i Adam Fras, przewodniczy Rady Miejskiej Michał Staniszewski, radny Rady Miejskiej Krzysztof Gajowiak, a także przedstawiciele MZDiM, Bytomskich Mieszkań, Straży Miejskiej, Policji, Wydziału Inżynierii Środowiska, Wydziału Komunalnego, Wydziału Realizacji Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Następne spotkanie odbędzie się 8 stycznia o 16:30 w Łagiewnikach, w Szkole Podstawowej nr 28 przy ul. Armii Krajowej 40.

Harmonogram najbliższych spotkań z mieszkańcami Bytomia

  • 8 stycznia, godz. 16:30 - Łagiewniki, SP 28, Armii Krajowej 40
  • 22 stycznia, godz. 16:30 - Bobrek, SP 16, Rataja 3

O kolejnych spotkaniach będziemy informować za pośrednictwem strony www.bytom.pl oraz mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również