Wiadomości z Bytomia

Prezydent Bytomia odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi

  • Dodano: 2022-06-30 07:00, aktualizacja: 2022-06-30 07:35

Działalność samorządowa, wspieranie inicjatyw lokalnych, promocja i rozwój sportu, a także działania na rzecz kultury realizowane przez prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza zostały docenione.

29 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, prezydent Mariusz Wołosz odebrał Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Przypomnijmy, że ustanowiony w 1923 roku Krzyż Zasługi jest przyznawany osobom, których praca i zaangażowanie wykraczają poza zwykłe obowiązki służbowe, a odznaczenie to może być nadane za ofiarną działalność publiczną czy charytatywną, ale również działania przynoszące korzyść państwu lub jego obywatelom.

Wieloletni samorządowiec, sportowiec oraz społecznik

Uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi Mariusz Wołosz objął stanowisko prezydenta Bytomia w 2018 roku. Zanim jednak rozpoczął piastowanie urzędu prezydenta Miasta przez wiele lat działał aktywnie jako samorządowiec, był radnym Rady Miejskiej i zastępcą prezydenta Bytomia w latach 2010-2012. W swojej karierze zawodowej działał jako społecznik, menadżer ochrony zdrowia, pełniąc funkcję m.in. dyrektora Szpitala nr 2 w Mysłowicach, był współtwórcą i wiceprezesem zarządu Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, aktywnie działał i pracował na rzecz rozwoju i promocji sportu. W młodości trenował boks w Szombierkach Bytom, Polonii Świdnica i GKS Jastrzębie, był kierownikiem Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego, wiceprezesem Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, jak również współzałożycielem i pierwszym prezesem zarządu Polskiej Hokej Ligi Sp. z o.o.

W trakcie pełnienia funkcji prezydenta Bytomia, Mariusz Wołosz skutecznie zablokował zwożenie i składowanie nielegalnych odpadów w mieście, pozyskał wielomilionowe środki i rozpoczął realizację inwestycji sportowych, związanych z rewitalizacją miasta, rozwojem infrastruktury czy działaniami kulturalnymi, oświatowymi i społecznymi. Oprócz tego, przywrócił budżet obywatelski, reaktywował Młodzieżową Radę Miejską, a także uruchomił szereg działań partycypacyjnych i konsultacyjnych.

Mariusz Wołosz w 2005 roku został odznaczony już Brązowym Krzyżem Zasługi. Oprócz tego otrzymał Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Brązową Odznakę Honorową Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, a także Złotą Odznaką 80-lecia Śląskiego Związku Bokserskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również