Wiadomości z Bytomia

Prawo jazdy w telefonie? Prawdopodobnie jeszcze w tym roku

  • Dodano: 2019-09-26 08:15, aktualizacja: 2020-03-27 08:54

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że jeszcze w tym roku doczekamy się elektronicznej wersji prawa jazdy, a to oznacza, że już niebawem kierowcy nie będą musieli nosić ze sobą papierowych dokumentów - wystarczy smartphone, który przecież i tak towarzyszy nam dzisiaj niemal wszędzie.

Większość potrzebnych dokumentów już teraz możemy przenieść na ekrany telefonów

Już teraz aplikacja mObywatel umożliwia podpięcie do niej części dokumentów, co pozwala wersje papierowe pozostawić w domu. Dowód osobisty, legitymacja studencka i szkolna, dowód rejestracyjny pojazdu oraz informacja o ubezpieczeniu OC, a nawet eRecepta - wszystko to możemy mieć na ekranach naszych telefonów, pod warunkiem jednak, że posiadamy także tak zwany "profil zaufany", ale dzisiaj jego uruchomienie jest banalnie proste i często nie wymaga nawet wyjścia z domu.


Zobacz także: Profil zaufany: do czego służy i jak go założyć? Jak załatwić sprawę przez Internet?


Kierowcy wciąż muszą posiadać przy sobie prawo jazdy, ale wersja elektroniczna ma powstać do końca roku

Z trzech dokumentów wymaganych od kierowców dwa znajdują się już w systemie - w ramach aplikacji w wersji mobilnej można pobrać zaświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu oraz elektroniczną wersję dowodu rejestracyjnego. Wprowadzenie mobilnej wersji prawa jazdy wymaga jednak wdrożenia przepisów deregulacyjnych - a to ma nastąpić jeszcze we wrześniu. Projekt ustawy do sejmu trafi dopiero po wyborach, ale przyjęty zostanie prawdopodobnie na jednym z pierwszych posiedzeń, więc jeżeli nic w tej kwestii się nie zmieni na przełomie roku 2019 i 2020 wystarczy nam prawo jazdy w wersji elektronicznej.

Niemniej warto przy tej okazji przypomnieć, że za brak posiadania przy sobie dokumentu upoważniającego do kierowania pojazdem grozi mandat w wysokości 50 złotych, więc e-prawo jazdy na pewno będzie wygodne, zwłaszcza dla tych co bardziej zapominalskich kierowców.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również