Wiadomości z Bytomia

Ponad 4 mln zł na Program Aktywności Lokalnej

  • Dodano: 2021-02-05 07:00, aktualizacja: 2021-02-04 19:55

430 osób będzie mogło skorzystać ze wsparcia w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Aktywności Lokalnej.

Trwający dwa lata unijny projekt skierowany jest do dorosłych uczestników, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży, na których czekają Ambasadorzy nieMożliwego

- Najważniejszym celem tego projektu jest aktywizacja bytomian, którzy z różnych powodów pozostają bez pracy, są zagrożeni ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Projekt obejmie wsparciem 150 dorosłych oraz 280 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. - W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowały się doświadczone instytucje zajmujące się aktywizacją społeczną 4EDU oraz Fundacja Pomocy Dzieciom "Ulica" - mówi Stanisław Korman, naczelnik Wydziału Strategii Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z 4EDU Sp. z o.o. (lider projektu) oraz Fundacją Pomocy Dzieciom "Ulica" (partner projektu).

Program Ambasadorów nieMożliwego

Cykl zajęć adresowanych do młodych uczestników realizuje Fundacja Pomocy Dzieciom "Ulica", którą od lat kieruje Adrian Kowalski, nazywany pionierem streetworkingu w Polsce. Program oparty jest na przekonaniu, że każde dziecko posiada w sobie potencjał, który pozwala mu na doświadczanie w swoim życiu pięknych i dobrych rzeczy, każdy pragnie marzyć i móc rozwijać swoje pasje. Każdy chce być doceniony i lubiany.

Uczestnicy nauczą się m.in. jak pracować i współpracować w grupie, jak czerpać siłę z porażek, jak odkrywać swoje słabe i mocne strony.

O założeniach bytomskiego programu można przeczytać tutaj: https://www.niemozliwego.pl/bytom-ambasada-niemozliwego/.

Warto pamiętać, że rolą właściwie przygotowanych trenerów jest stworzenie dziecku takiej przestrzeni do działań, aby mogło odkryć swój potencjał, poczuć się docenione i odkryć, że przeszkody w życiu to nie porażka, a jedynie powód do mobilizacji sił.

Uwierzyć w siebie

W projekcie może uczestniczyć każdy młody człowiek będący mieszkańcem Bytomia. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszenia znajdujący się na stronie (link wyżej). Można wybrać zajęcia umieszczone na liście - m.in. fotograficzne, filmowe, taneczne, muzyczne, plastyczne, aktorskie lub wskazać własny obszar zainteresowań. Zajęcia artystyczne będą odbywały się w Beceku.

Propozycja sportowa, realizowana we współpracy z OSiR, to udział w treningach w pięciu dyscyplinach: koszykówce, piłce nożnej, hokeju, boksie oraz tenisie ziemnym. W ramach projektu odbędą się również letnie i zimowe półkolonie.

 - W tym programie to, co najważniejsze odbywa się poprzez działanie i dobrą zabawę pod kierunkiem osób, które wspierają dziecko w docieraniu do wyznaczonego przez nie celu. To nie tylko zagospodarowanie czasu wolnego, ale wykorzystanie najlepszych założeń edukacji przez sztukę i aktywność sportową, które stają się narzędziami do kształcenia postaw młodych ludzi pomagających im wchodzić w dorosłość z wiarą w siebie i swoje możliwości - mówi Katarzyna Michalska z Wydziału Kultury i Sportu.

Motywacja i rozwój

Program Aktywności Lokalnej to także ciekawa propozycja dla dorosłych, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, biorąc udział w kursach i zajęciach integracyjno-aktywizacyjnych. Na uczestników czekają m.in. kurs spawania, krawiecki, stolarski, ogrodniczy i wiele innych dostosowanych do potrzeb rynku pracy. W ramach projektu przewidziano również wsparcie w postaci treningu umiejętności miękkich, wsparcia psychologicznego oraz doradcy zawodowego.

Jak się zgłosić do projektu?

Warto odwiedzić stronę http://www.programaktywnoscilokalnej.pl/, gdzie są do pobrania formularze zgłoszeniowe oraz rekrutacyjne.

Całkowita wartość projektu to 4 mln 304 tys. zł. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa: IX. Włączenie społeczne, działanie: 9.1. Aktywna integracja, poddziałanie: 9.1.5. Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym - konkurs.

Więcej informacji o Programie Aktywności Lokalnej na stronie: http://www.programaktywnoscilokalnej.pl/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również