W Centrum Sztuki Współczesnej Kronika osoby artystyczne podzieliły się swoim intymnym światem. W przestrzeni galeryjnej stworzyły własne pokoje dziecięce, budując dom dla lalek w skali rzeczywistej. Podczas sobotniego wernisażu goście mogli poczuć się jak naturalnej wielkości lalka.
Utopijny świat w dziecięcym pokoju
Do tej wyjątkowej podróży w czasie i przestrzeni uczestników zaprosiła Karolina Balcer, Iwona Demko, Adam Łucki i Małgorzata Mycek. Ich wystawa zachęca do odegrania roli, w którą nie pozwolono nam się wcielić w czasie dorastania, za sprawą najbliższych czynników: społeczeństwa, rodziny, kultury, kościoła czy szkoły. To próba odzyskania autonomii, poprzez stworzenie utopii idealnego dziecięcego pokoju, który odzwierciedla rzeczywiste osobowości, najskrytsze fantazje, realne pragnienia i bolączki. Wystawa powstała w ramach cyklu „Służbówka”, czyli działań artystów ze społecznościami wykluczonymi.
Mniejszości oczami artystów
Równolegle do wystawy „Dom dla lalek” odbyła się wystawa GET OVER IT, na której prace zaprezentowali: Niko Płaczek, Małgorzata Mycek, Oliwier Okręglicki, Ada Adu Rączka oraz Sebulec. Autorzy prac podjęli takie zagadnienia jak niebinarność, transpłciowość i język włączający. Prezentowane dzieła, uzupełnione o kampanie społeczne zaproszonych do współpracy organizacji, składają się na tęczowy przewodnik po społecznościach mniejszościowych. Wydarzenie wpisuje się w obchody Miesiąca Dumy, zapraszając do wspólnej afirmacji bogactwa queerowej kultury i życia w zgodzie ze sobą.
Podczas wernisażu tych wystaw gościom muzycznie czas umilał DJ set: PLK.
Wystawy można oglądać do 11 października 2024 roku. Wstęp kosztuje 3 złote (normalny) oraz 1 złoty (ulgowy).