Wiadomości z Bytomia

Pierwsze od 16 lat przedszkole w Bytomiu gotowe. Wkrótce dzieci przeniosą się do budynku

  • Dodano: 2023-05-05 06:45, aktualizacja: 2023-05-05 07:13

Budowa pierwszego od 16 lat nowego przedszkola w Bytomiu została zakończona. Wszystkie roboty budowlane i instalacyjne zostały wykonane a budynek odebrany przez Państwową Straż Pożarną i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który wydał również pozwolenie na jego użytkowanie.

Po wyposażeniu w meble Przedszkola Miejskiego nr 58 na przełomie maja i czerwca do pachnących nowością pomieszczeń przeprowadzą się dzieci oraz kadra pedagogiczna i personel ze starego przedszkola przy ul. Nowej 66, zaś od nowego roku szkolnego - z Przedszkola Miejskiego nr 23 przy ul. Bławatkowej 3 w Miechowicach.

- Nowoczesne, przestronne, ale przede wszystkim zbudowane z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta. Cieszę się, że pierwsze od 16 lat nowe przedszkole już wkrótce oddamy dzieciom i kadrze pedagogicznej. Nowo wybudowana placówka będzie przeznaczona łącznie dla 300 dzieci, z czego dla 275 dzieci w wieku przedszkolnym oraz 25 dzieci w wieku od 1 do 3 lat - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Nowe, bezpieczne i przyjazne przedszkole

Trwająca od marca 2022 roku budowa nowego przedszkola w Miechowicach przy ul. Nowej 66 została po ponad roku prac budowlanych zakończona. Obiekt przeszedł już odbiory strażaków oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Pozostała jeszcze kontrola Sanepidu oraz wyposażenie obiektu w część wyposażenia m.in. regały, szafki, stoliki, krzesła i biurka.

- W nowym przedszkolu mamy już w pełni wyposażoną kuchnię oraz szatnie. Umowa na dostarczenie pozostałego umeblowania została już podpisana a z wykonawcą jesteśmy cały czas w kontakcie. Gdy tylko dotrą meble rozpoczniemy ich montaż, co umożliwi przeniesienie dzieci i kadry pedagogicznej do nowego obiektu - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W nowej placówce będzie łącznie funkcjonować 11 oddziałów przedszkolnych oraz jeden oddział żłobkowy z osobnym wejściem. Nowy budynek został podzielony na sześć części: żłobek, przedszkole, pomieszczenie administracyjno-socjalne, pomieszczenia gospodarczo-techniczne, blok żywieniowy, a także pomieszczenia wspólne, czyli: szatnie, salę wielofunkcyjną oraz pokój dla pedagoga i logopedy.

Rozbiórka starego przedszkola oraz budowa placu zabaw i parkingu czekają

Budowa nowego przedszkola przy ul. Nowej 66 to tylko I etap całego projektu. W ramach II etapu inwestycji przeprowadzona zostanie także rozbiórka starego przedszkola oraz zagospodarowanie terenu a dodatkowo powstanie parking na 20 miejsc postojowych oraz plac zabaw. Prace związane z realizacją II etapu inwestycji rozpoczną się po przeniesieniu przedszkola ze starego budynku, a ich zakończenie planowane jest jeszcze w 2023 roku.

Nauczyciele i pracownicy nie stracą pracy. Trafią do nowego przedszkola

Do nowego przedszkola zostaną przeniesione dzieci i personel zarówno ze starego przedszkola przy ul. Nowej, jak również z przedszkola przy ul. Bławatkowej 3, które zostanie zlikwidowane. Pozytywną opinię w tej sprawie wydał już Śląski Kurator Oświaty.

- O zmianie lokalizacji Przedszkola Miejskiego nr 23 rozmawialiśmy z pracownikami, personelem administracyjnym oraz rodzicami dzieci. Jego likwidacja nie spowoduje utraty miejsc pracy dla pracowników pedagogicznych i administracyjno-obsługowych oraz nie będzie się wiązała z mniejszą liczbą miejsc w przedszkolach na terenie Miechowic. Od 1 września liczba miejsc w przedszkolach w Miechowicach wzrośnie do około 720, co przy obecnej liczbie wynoszącej 653 to o prawie 70 miejsc więcej. Taka liczba miejsc w pełni wystarczy, aby zapewnić wszystkim dzieciom korzystanie z wychowania przedszkolnego - podkreśla prezydent Bytomia.

Budowa przedszkola możliwa dzięki pozyskanemu dofinansowaniu

Budowa nowego przedszkola w Miechowicach była możliwa dzięki pozyskaniu przez gminę dofinansowania w kwocie aż 13,5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które w całości pokryło realizację tej ważnej dla mieszkańców miasta inwestycji.

przedszkole nr 58 bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również