Wiadomości z Bytomia

Pierwsza lokatorka skorzystała z bonifikaty i wykupiła mieszkanie po Arradzie

  • Dodano: 2021-01-08 06:30, aktualizacja: 2021-01-07 21:32

Mieszkanka ulicy Siemianowickiej 68 jest pierwszą lokatorką, która skorzystała z bonifikaty i zdecydowała się na wykup mieszkania po upadłej spółce Arrada.

Wczoraj, 7 stycznia podpisany został akt notarialny, dzięki czemu bytomianka stała się właścicielem lokalu, w którym zamieszkuje.

- Rozpoczęliśmy finalizację pierwszych umów między gminą a lokatorami, którzy korzystając z bonifikaty wykupują mieszkania po upadłej spółce Arrada – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Dzisiaj podpisana została pierwsza umowa z lokatorką przy ul. Siemianowickiej, a wkrótce zrealizujemy następne akty notarialne. Tym samym kolejni bytomianie staną się właścicielami lokalu, w których mieszkają – dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że miasto przejęło w 2020 roku 101 mieszkań i 2 budynki po upadłej spółce Arrada /obecnie Ano Sp. z o.o. Orzeł Spółka Komandytowo-Akcyjna/. Mieszkania i budynki należały dawniej do zakładu Orzeł Biały. Po jej upadłości w 2015 roku lokalami zarządzał syndyk, który ogłosił przetarg na ich sprzedaż. Lokale mieszkalne i budynki kupiła osoba prywatna za 5 mln zł, jednak do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy gmina miała prawo ich pierwokupu. Z tej możliwości władze miasta skorzystały.

Prezydent przychylił się tym samym do licznych wniosków osób zamieszkujących wykupione przez miasto nieruchomości oraz bytomskich radnych – m.in. Macieja Bartkowa i Grzegorza Nowaka, którzy zabiegali o rozwiązanie tej ważnej dla mieszkańców kwestii.

10 lutego 2020 roku zostało podpisane oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu 2 budynków i 101 mieszkań po upadłej spółce Arrada

Tym samym za kwotę 5 mln zł gmina Bytom stała się właścicielem tych nieruchomości. Kilka miesięcy po tym, jak gmina nabyła ww. lokale Wydział Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu, dzięki podjętym przez Radę Miejską uchwałom, zaczął kierować oferty nabycia lokali do pierwszych najemców, posiadających umowy najmu na czas nieoznaczony. Lokatorzy decydując się na wykup mieszkania mogą skorzystać z bonifikaty, a oferty skierowane zostały już do mieszkańców zamieszkujących lokale przy ulicach: Siemianowickiej, Jana Cybisa, Gwareckiej, Strzelców Bytomskich, Józefa Chełmońskiego oraz Piotra Woźniaka.

Warto dodać, że od października 2020 roku radni Rady Miejskiej podjęli już trzy uchwały umożliwiające ponad 50 lokatorom skorzystanie z bonifikaty przy zakupie mieszkań po upadłej spółce Arrada.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.