Wiadomości z Bytomia

Pierwsza lokatorka skorzystała z bonifikaty i wykupiła mieszkanie po Arradzie

  • Dodano: 2021-01-08 06:30, aktualizacja: 2021-01-07 21:32

Mieszkanka ulicy Siemianowickiej 68 jest pierwszą lokatorką, która skorzystała z bonifikaty i zdecydowała się na wykup mieszkania po upadłej spółce Arrada.

Wczoraj, 7 stycznia podpisany został akt notarialny, dzięki czemu bytomianka stała się właścicielem lokalu, w którym zamieszkuje.

- Rozpoczęliśmy finalizację pierwszych umów między gminą a lokatorami, którzy korzystając z bonifikaty wykupują mieszkania po upadłej spółce Arrada – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Dzisiaj podpisana została pierwsza umowa z lokatorką przy ul. Siemianowickiej, a wkrótce zrealizujemy następne akty notarialne. Tym samym kolejni bytomianie staną się właścicielami lokalu, w których mieszkają – dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że miasto przejęło w 2020 roku 101 mieszkań i 2 budynki po upadłej spółce Arrada /obecnie Ano Sp. z o.o. Orzeł Spółka Komandytowo-Akcyjna/. Mieszkania i budynki należały dawniej do zakładu Orzeł Biały. Po jej upadłości w 2015 roku lokalami zarządzał syndyk, który ogłosił przetarg na ich sprzedaż. Lokale mieszkalne i budynki kupiła osoba prywatna za 5 mln zł, jednak do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy gmina miała prawo ich pierwokupu. Z tej możliwości władze miasta skorzystały.

Prezydent przychylił się tym samym do licznych wniosków osób zamieszkujących wykupione przez miasto nieruchomości oraz bytomskich radnych – m.in. Macieja Bartkowa i Grzegorza Nowaka, którzy zabiegali o rozwiązanie tej ważnej dla mieszkańców kwestii.

10 lutego 2020 roku zostało podpisane oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu 2 budynków i 101 mieszkań po upadłej spółce Arrada

Tym samym za kwotę 5 mln zł gmina Bytom stała się właścicielem tych nieruchomości. Kilka miesięcy po tym, jak gmina nabyła ww. lokale Wydział Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu, dzięki podjętym przez Radę Miejską uchwałom, zaczął kierować oferty nabycia lokali do pierwszych najemców, posiadających umowy najmu na czas nieoznaczony. Lokatorzy decydując się na wykup mieszkania mogą skorzystać z bonifikaty, a oferty skierowane zostały już do mieszkańców zamieszkujących lokale przy ulicach: Siemianowickiej, Jana Cybisa, Gwareckiej, Strzelców Bytomskich, Józefa Chełmońskiego oraz Piotra Woźniaka.

Warto dodać, że od października 2020 roku radni Rady Miejskiej podjęli już trzy uchwały umożliwiające ponad 50 lokatorom skorzystanie z bonifikaty przy zakupie mieszkań po upadłej spółce Arrada.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również