Wiadomości z Bytomia

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy już w Bytomiu

  • Dodano: 2022-02-28 07:00, aktualizacja: 2022-02-27 20:20

19 uchodźców z Ukrainy przyjechało 26 lutego do Bytomia. Kolejne osoby są w drodze do naszego miasta. Rodziny znalazły bezpieczne schronienie w miejskich placówkach, gdzie utworzono miejsca noclegowe dla uchodźców.

- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu bytomian i miejskich jednostek bezpośrednie działania pomocowe rozpoczęliśmy natychmiastowo bez czekania na oficjalne wytyczne. Dziękuję wszystkim bytomianom za wielkie serce i pomoc. Dołożymy wszelkich starań, by przybywający do Bytomia uchodźcy czuli się tu bezpiecznie i dostali niezbędną pomoc - mówi prezydent Mariusz Wołosz, który przywitał rodziny w jednej z bytomskich szkół.

23 godziny w podróży

Do Bytomia uciekły przed wojną matki z dziećmi z Iwanofrankowska i Lwowa. Ich mężowie i ojcowie walczą na froncie. W jednej z placówek w Szombierkach schronienie znalazło 11 osób ze Lwowa. Są to trzy matki z trójką dzieci w wieku 1, 3 i 4 lat.

Z Kresów do Bytomia

W drodze do Bytomia są cztery rodziny z dziećmi z okolic ukraińskiego Sambora i z Drohobycza. To łącznie 26 osób - kobiet z dziećmi w wieku od 9 do 18 lat. Jedna ze szkół w Śródmieściu przygotowała łącznie 28 miejsc w pokojach gościnnych z łazienkami. Placówka przygotowuje też kuchnię, tak, aby przebywające tu rodziny mogły same przygotowywać sobie posiłki. Kuchnia i duża stołówka są dobrze wyposażone, są kuchenki, lodówki i inne niezbędne sprzęty.

W poniedziałek wspólnie z zaangażowanymi w akcję nauczycielami i rodzicami uczniów zadbają o przebywające w Bytomiu dzieci, organizując zajęcia czy udostępniając im sprzęt sportowy i boiska.

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy już w Bytomiu / fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również