Wiadomości z Bytomia

Pięć gwiazdek dla kawki

  • Dodano: 2020-10-02 13:15, aktualizacja: 2020-10-02 14:25

Są bystre, pomysłowe i bardzo towarzyskie. Mowa o kawkach, które licznie zamieszkują Park Miejski. By zapewnić dobre warunki tym pożytecznym ptakom, Miejski Zarząd Dróg i Mostów wspólnie ze Stowarzyszeniem SPES zorganizował akcję wieszania skrzynek lęgowych.

Pomysł na tę akcję zrodził się z potrzeby przetestowania najlepszej budki lęgowej dla tego gatunku ptaków. Skrzynki, które zamontowaliśmy w naszym parku zostały wykonane według projektu znanego polskiego ornitologa prof. Jana Sokołowskiego i naszym zdaniem jest to idealna opcja dla kawki - mówi Łukasz Fuglewicz z działu zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Skrzynki lęgowe były wykonywane podczas Warsztatu Terapii Zajęciowej

Profesjonalne skrzynki lęgowe wykonali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES z Katowic.

To nasza pierwsza akcja w Bytomiu i mamy nadzieję, że nasze budki świetnie się sprawdzą. W naszej pracy staramy się łączyć dwie pasje - pomoc osobom niepełnosprawnym i działania na rzecz ochrony przyrody - mówi Karina Kafar zastępca kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Akcja powstała specjalnie z myślą o kawkach

Kawki to ptaki towarzyskie, skore do przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Kolonia ptaków często zasiedla jedno i to samo miejsce przez wiele pokoleń pod rząd. Kawki nie są też wybredne w kwestii pokarmu. Kawki wynajdują w przypowierzchniowej warstwie ziemi i ściółki larwy/ gąsienice rolnic oraz pędraki m. in. guniaka czerwczyka i chrabąszcza majowego, dzięki czemu stają się sprzymierzeńcami roślin ograniczając ich uszkadzanie przez ww. formy rozwojowe owadów - mówi Łukasz Fuglewicz.

Pięć gwiazdek dla kawki

Komentarze (1)    dodaj »

  • Prymas

    Więcej dla innych ptaków butki lęgowe

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również