Wiadomości z Bytomia

Pięć gwiazdek dla kawki

  • Dodano: 2020-10-02 13:15, aktualizacja: 2020-10-02 14:25

Są bystre, pomysłowe i bardzo towarzyskie. Mowa o kawkach, które licznie zamieszkują Park Miejski. By zapewnić dobre warunki tym pożytecznym ptakom, Miejski Zarząd Dróg i Mostów wspólnie ze Stowarzyszeniem SPES zorganizował akcję wieszania skrzynek lęgowych.

Pomysł na tę akcję zrodził się z potrzeby przetestowania najlepszej budki lęgowej dla tego gatunku ptaków. Skrzynki, które zamontowaliśmy w naszym parku zostały wykonane według projektu znanego polskiego ornitologa prof. Jana Sokołowskiego i naszym zdaniem jest to idealna opcja dla kawki - mówi Łukasz Fuglewicz z działu zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Skrzynki lęgowe były wykonywane podczas Warsztatu Terapii Zajęciowej

Profesjonalne skrzynki lęgowe wykonali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES z Katowic.

To nasza pierwsza akcja w Bytomiu i mamy nadzieję, że nasze budki świetnie się sprawdzą. W naszej pracy staramy się łączyć dwie pasje - pomoc osobom niepełnosprawnym i działania na rzecz ochrony przyrody - mówi Karina Kafar zastępca kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Akcja powstała specjalnie z myślą o kawkach

Kawki to ptaki towarzyskie, skore do przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Kolonia ptaków często zasiedla jedno i to samo miejsce przez wiele pokoleń pod rząd. Kawki nie są też wybredne w kwestii pokarmu. Kawki wynajdują w przypowierzchniowej warstwie ziemi i ściółki larwy/ gąsienice rolnic oraz pędraki m. in. guniaka czerwczyka i chrabąszcza majowego, dzięki czemu stają się sprzymierzeńcami roślin ograniczając ich uszkadzanie przez ww. formy rozwojowe owadów - mówi Łukasz Fuglewicz.

Pięć gwiazdek dla kawki

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Prymas

    Więcej dla innych ptaków butki lęgowe

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.