Wiadomości z Bytomia

Park kieszonkowy z Nagrodą Architektoniczną „Polityki”

  • Dodano: 2023-06-01 06:30, aktualizacja: 2023-06-01 07:31

Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej został nagrodzony w prestiżowym plebiscycie tygodnika „Polityka”. Stworzony wspólnie z mieszkańcami według projektu pracowni projektzieleni.pl z Krakowa, otrzymał Nagrodę Internautów zdobywając blisko 40% głosów. We wtorek, 30 maja, podczas uroczystej gali nagrodę odebrał prezydent Mariusz Wołosz oraz autorki koncepcji.

- Z dumą odebrałem z rąk red. Jerzego Baczyńskiego wyróżnienie przyznane zielonej strefie ul. Katowickiej przez jurorów i czytelników tygodnika „Polityka”. Ogromnie się cieszę, że stworzony wspólnie z mieszkańcami i pracownią Projekt Zieleni z Krakowa projekt zielonej enklawy w sercu Śródmieścia przypadł do gustu nie tylko mieszkańcom, ale też architektom, urbanistom i internautom. Gratuluję pozostałym wyróżnionym. Cieszmy się, że mieszkamy w coraz fajniejszym mieście - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

To już kolejne wyróżnienie dla projektu Zielonej Strefy ul. Katowickiej, która w zeszłym roku została dostrzeżona w konkursie "Zaprojektowane po ludzku", zorganizowanym przed „Gazetę Wyborczą”. Koncepcję zagospodarowania tej nieoczywistej przestrzeni po wyburzonej kamienicy, zgłosili do Budżetu Obywatelskiego sami mieszkańcy Śródmieścia.

Choć projekt nie zakwalifikował się wówczas do realizacji, pomysł został zrealizowany. W czerwcu 2022 roku park kieszonkowy został otwarty dla mieszkańców. Zaprojektowany przez krakowską pracownię projektzieleni.pl - architektki krajobrazu: Annę Becker, Marlenę Pilch, Magdalenę Wnęk - park kieszonkowy, pełni podwójną rolę: placu zabaw dla dzieci oraz miejsca relaksu i wypoczynku.

Park kieszonkowy z Nagrodą Architektoniczną „Polityki”

Najmłodszym służą m.in. miniścianka wspinaczkowa, nieduży park linowy, huśtawki, piaskownica, ale też galeria krzywych luster. Starsi wypocząć mogą na leżakach lub wprost na trawie. Roślinność uzupełniono o karmniki dla ptaków i „hotele” dla owadów. Symboliczną bramę zbudowano z dwuteowników, nawiązując w ten sposób do industrialnego dziedzictwa miasta.

Decyzją jury Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2022 otrzymała Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska za projekt Targu Błonie. Poza Targiem Błonie i Parkiem kieszonkowym w Bytomiu w piątce najlepszych realizacji roku 2022 znalazły się: Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego (projekt: Kuryłowicz & Associates); Fala 1, Europejskie Centrum Rodziny w Sopocie (projekt: FAAB Architektura Białobrzeski Figurski) oraz Szyb Miedzianka (projekt: Robert Konieczny KWK Promes).

park kieszonkowy bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również