Wiadomości z Bytomia

Organy w Kościele Mariackim po remoncie

  • Dodano: 2022-09-26 06:30, aktualizacja: 2022-09-25 21:52

Zakończył się drugi etap generalnego remontu organów w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Z tej okazji proboszcz parafii ks. Piotr Kopiec zorganizował koncert inauguracyjny po remoncie, podczas którego swoje improwizacje oraz literaturę organową zaprezentował znakomity organista Arkadiusz Popławski. 

Co wyremontowano?

W Kościele Mariackim na Rynku w Bytomiu znajdują się elektro-pneumatyczne organy piszczałkowe, zbudowane w 1970 roku przez Włodzimierza Truszczyńskiego. Ten 44-głosowy instrument wyposażony został w trzy klawiatury ręczne (manuały) i klawiaturę nożną (pedał).

Organy to instrument wymagający szczególnej i bieżącej opieki, a co kilkadziesiąt lat - generalnego remontu. W związku z tym kilka lat temu wyremontowana została część grająca instrumentu (ta, w której mieszczą się piszczałki). Teraz zakończony został remont stołu gry (miejsca organisty), który był konieczny ze względu na coraz większą niesprawność. Ten kosztowny remont objął między innymi całkowitą renowację klawiatur, wymianę lub naprawę stolarki, wykonanie nowego systemu sterowania instrumentem i nowych włączników, a także nowej instalacji elektrycznej, zgodnej z aktualnymi przepisami bezpieczeństwa.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Eberchard Eberchowski

    Bercik! Nie ma to tamto! Jo se bede musiał zagrać na tych organach. We warszawie takich nie mamy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również