Wiadomości z Bytomia

OREW po remoncie

  • Dodano: 2020-10-28 13:30

OREW po remoncie Zakończyły się prace termomodernizacyjne Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego zajmującego się kompleksową edukacją, rehabilitacją i rewalidacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami sprzężonymi. Modernizacja obiektu przy ul. Małachowskiego 36 była możliwa dzięki dotacji Górnośląsko-Zaglębiowskiej Metropolii.

Dzięki tej inwestycji nasz ośrodek stał się nie tylko estetyczniejszy, ale też bardziej przyjazny dla środowiska. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi firmy Marmator, która realizowała tę inwestycję, prace toczyły się sprawnie, bez zakłóceń i opóźnień – mówi Anna Dziąsko, dyrektorka OREW.

Przypomnijmy, że budynek, w którym mieści się OREW to dawna siedziba szkoły, którą dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Aby obniżyć koszy utrzymania obiektu, konieczna była termomodernizacja. I tak budynek doczekał się nie tylko remontu i ocieplenia ścian zewnętrznych i podcieni przy wejściu, ale też wymiany rynien oraz izolacji i ocieplenia piwnic i fundamentów Wymieniona została też instalacja odgromowa. Koszt tego przedsięwzięcia to prawie 490 tys. zł.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy jest jedyną w naszym mieście placówką zajmującą się kompleksową edukacją, rehabilitacją i rewalidacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Ośrodek w Szombierkach sprawuje opiekę nad 83 wychowankami w wieku od 3 do 25 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz chorobami współistniejącymi. W ramach Wczesnej Interwencji, na podstawie kontraktu z NFZ, zapewnia profesjonalną, szeroko rozumianą rehabilitację ok. 450 dzieciom  z różnymi wadami okołoporodowymi i rozwojowymi. Ze względu na obecną sytuację ośrodek pozostaje zamknięty.

Kolejnym projektem realizowanym przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy jest budowa pierwszego w Bytomiu ogrodu sensorycznego. Za kwotę ponad 2,6 mln zł na dawnym boisku szkolnym powstaje ogród, który będzie pobudzać zmysły.

Jesteśmy na etapie montażu nowego ogrodzenia. Ekipy zieleniarskie uporały się też z rosnącymi tam zaroślami. W ogrodzie powstała już studnia głębinowa, która umożliwi automatyczne podlewanie. Epidemia wpłynęła na postęp prac, bo nie udało nam się wykonać zaplanowanych na ten miesiąc nasadzeń roślin i na ten etap prac musimy poczekać - mówi Anna Dziąsko.

Budowa ogrodu sensorycznego jest elementem projektu „Życie osób niepełnosprawnych w korelacji z przyrodą – aktywizacja społeczna w ramach Dziennego Domu Pomocy”, którego celem jest uruchomienie Dziennego Domu Pomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przy ul. Małachowskiego. Projekt będzie realizowany do końca grudnia 2022 r.

OREW po remoncie

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.