Wiadomości z Bytomia

OREW po remoncie

  • Dodano: 2020-10-28 13:30

OREW po remoncie Zakończyły się prace termomodernizacyjne Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego zajmującego się kompleksową edukacją, rehabilitacją i rewalidacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami sprzężonymi. Modernizacja obiektu przy ul. Małachowskiego 36 była możliwa dzięki dotacji Górnośląsko-Zaglębiowskiej Metropolii.

Dzięki tej inwestycji nasz ośrodek stał się nie tylko estetyczniejszy, ale też bardziej przyjazny dla środowiska. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi firmy Marmator, która realizowała tę inwestycję, prace toczyły się sprawnie, bez zakłóceń i opóźnień – mówi Anna Dziąsko, dyrektorka OREW.

Przypomnijmy, że budynek, w którym mieści się OREW to dawna siedziba szkoły, którą dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Aby obniżyć koszy utrzymania obiektu, konieczna była termomodernizacja. I tak budynek doczekał się nie tylko remontu i ocieplenia ścian zewnętrznych i podcieni przy wejściu, ale też wymiany rynien oraz izolacji i ocieplenia piwnic i fundamentów Wymieniona została też instalacja odgromowa. Koszt tego przedsięwzięcia to prawie 490 tys. zł.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy jest jedyną w naszym mieście placówką zajmującą się kompleksową edukacją, rehabilitacją i rewalidacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Ośrodek w Szombierkach sprawuje opiekę nad 83 wychowankami w wieku od 3 do 25 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz chorobami współistniejącymi. W ramach Wczesnej Interwencji, na podstawie kontraktu z NFZ, zapewnia profesjonalną, szeroko rozumianą rehabilitację ok. 450 dzieciom  z różnymi wadami okołoporodowymi i rozwojowymi. Ze względu na obecną sytuację ośrodek pozostaje zamknięty.

Kolejnym projektem realizowanym przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy jest budowa pierwszego w Bytomiu ogrodu sensorycznego. Za kwotę ponad 2,6 mln zł na dawnym boisku szkolnym powstaje ogród, który będzie pobudzać zmysły.

Jesteśmy na etapie montażu nowego ogrodzenia. Ekipy zieleniarskie uporały się też z rosnącymi tam zaroślami. W ogrodzie powstała już studnia głębinowa, która umożliwi automatyczne podlewanie. Epidemia wpłynęła na postęp prac, bo nie udało nam się wykonać zaplanowanych na ten miesiąc nasadzeń roślin i na ten etap prac musimy poczekać - mówi Anna Dziąsko.

Budowa ogrodu sensorycznego jest elementem projektu „Życie osób niepełnosprawnych w korelacji z przyrodą – aktywizacja społeczna w ramach Dziennego Domu Pomocy”, którego celem jest uruchomienie Dziennego Domu Pomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przy ul. Małachowskiego. Projekt będzie realizowany do końca grudnia 2022 r.

OREW po remoncie

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.