Wiadomości z Bytomia

"Odpracuj swój dług"

  • Dodano: 2019-06-12 07:30, aktualizacja: 2019-06-12 07:49

Pielęgnowanie kwiatów, naprawa mebli, prace biurowe, a może tapetowanie lub gotowanie? Możliwości odpracowania długu za lokale mieszkalne jest bardzo dużo. Bytomskie Mieszkania ruszyły z akcją informacyjną „Odpracuj swój dług”. 

Tylko w ubiegłym roku do Bytomskich Mieszkań wpłynęło 107 wniosków na odpracowanie długu za lokale mieszkalne

Mieszkańcy odpracowali w ten sposób dług o łącznej wartości 708 tys. zł. Od początku tego roku około 50 osób zadeklarowało chęć skorzystania z tej formy pomocy. 

Są osoby, rodziny, które tak zapętliły się w zadłużeniach wobec różnych instytucji, że same nie potrafią już sobie pomóc. Staramy się im pokazać, że są różne formy spłaty zadłużenia czynszowego. Jedną z nich jest właśnie odpracowanie długu – mówi Grażyna Bujnicka-Moździerz, dyrektor Bytomskich Mieszkaniach

Wczoraj, tj. 11 czerwca br. ruszyła akcja informacyjna skierowana do zadłużonych mieszkańców Bytomia.

Poprzez ulotki, listy, plakaty i bezpośrednie rozmowy z zadłużonymi będziemy informować o szansach na oddłużenie – dodaje dyrektor Bytomskich Mieszkań

Co trzeba zrobić? Wystarczy, że dłużnik zgłosi się do Bytomskich Mieszkań lub Punktu Obsługi Mieszkańca i zadeklaruje chęć odpracowania długu. Może wybrać sposób odpracowania – prace porządkowe, np. sprzątanie, prace remontowe, naprawę mebli, malowanie czy tapetowanie. Można także wykonywać prace ogrodnicze, jak np. sadzenie kwiatów lub porządkowanie terenów zielonych. 

Odgórnie nie przydzielamy zadań. Zawsze staramy się je dopasować m.in. do predyspozycji i umiejętności danej osoby – dodaje Sonia Ilga, kierownik Działu Windykacji Bytomskich Mieszkań.

Odpracowywanie zadłużenia nie musi kolidować z pracą zawodową danej osoby. Godziny są elastyczne.

O możliwość odpracowania długu może ubiegać się każda pełnoletnia osoba korzystająca z lokalu mieszkalnego. Istnieje również możliwość rodzinnego odpracowania długu. W praktyce oznacza to, że odpowiedzialne za zadłużenie dzieci mogą odpracować swój dług razem z rodzicami. 

Osoby decydujące się na odpracowanie długu nie otrzymują wynagrodzenia za pracę. Pomniejszają jednak swoje zaległości czynszowe. Tu warto podkreślić, że zmieniła się też stawka godzinowa. Obecnie wynosi 13,70 złotych. Wcześniej, w zależności od wykonywanej pracy wahała się od 6 do 10 złotych. Mamy nadzieję, że zmiana ta wpłynie nie tylko na sumę odpracowanych kwot, ale także na większe zainteresowanie dłużników – dodaje Grażyna Bujnicka-Moździerz.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.