Tylko w Muzeum Górnośląskim podczas Odlotowej Nocy Muzeów: pasy startowe, hale odlotów i terminale, a nawet strefa wolnocłowa i niebo w gębie, czyli foodtrucki!
A do tego: lot balonem (i unikalna okazja zobaczenia malowniczej panoramy nocnego Bytomia), zeppeliny na śląskim niebie, plenerowe projekcje unikalnych filmów historycznych o lotnictwie, warsztaty składania samolotów i aż 8 wystaw i o wiele więcej oprowadzań kuratorskich! Podsumowując: mnóstwo atrakcji i dla każdego coś dobrego – dla młodszych i starszych, dla fascynatów zamierzchłej archeologii, codziennej etnografii, niedalekiej historii, tajemniczej przyrody i niezwykłej sztuki.
„Odlotowa noc” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu pozwoli unieść się w przestworza – zarówno metaforycznie, jak i dosłownie. Tego wieczoru na placu Jana III Sobieskiego, przed wejściem do Muzeum, zakotwiczy balon, który wynosić będzie zwiedzających na wysokość 30 metrów! Po takich ekstremalnych doznaniach przyjdzie pora na zwiedzenie „Hali Odlotów”. Tu dowiecie się wszystkiego o lataniu – tym z przyrodniczego, jak i metaforycznego punktu widzenia.
Motywem przewodnim tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Górnośląskim jest rok 1918 i tematyka związana z rodzącym się wtedy lotnictwem, którego symbolicznym początkiem był pierwszy lot braci Wright w 1903 roku.
Okres I wojny światowej to czas rozwoju nowoczesnego lotnictwa pod względem techniki, ale również nowe spojrzenie na możliwości wykorzystania samolotów. Lotnictwo stało się ideologiczną alternatywą dla tradycyjnej kawalerii – do tych jednostek trafiała elita wojskowa, byli swego rodzaju celebrytami, na których widok mdlały kobiety. Po wojnie natomiast same loty stały się niebywałą atrakcją dla cywili, o czym dobitnie świadczy zainteresowanie zeppelinami latającymi nad Śląskiem. Nie zapomnimy więc o nietypowym wykorzystaniu samolotów: archeolodzy ukażą nam, w jaki sposób zdjęcia lotnicze wpływają na poziom ich wiedzy o zdarzeniach z dalekiej przeszłości. Historie te przypomnimy podczas wykładów, plenerowych prezentacji i projekcji filmowych. Nie zabraknie unikatowych materiałów i zdjęć.
Taki tytuł pozwala dość szeroko i uniwersalnie potraktować odwieczne marzenia człowieka o zdobyciu przestworzy i konsekwencje płynące z realizacji tego zamiaru. Powietrze, lotne myśli, archeologia lotnicza, biologiczne aspekty lotów. Słowem: ,,Odlotowa noc” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Rozkład lotów i mapa naszego tymczasowego lotniska: tu.
Zapraszamy do wspólnego lotu – naziemny personel, kierujący ruchem na pasach startowych, personelem pokładowym i piloci.