Wiadomości z Bytomia

Od kwietnia nowe wystawy w miechowickim schronie

  • Dodano: 2019-02-04 11:45

Podziemny przeciwlotniczy schron, zabytkowy szlaban z okresu międzywojennego oraz jednoosobowy bunkier /Einmannbunker/ przy ul. Kasztanowej. To atrakcje, jakie można zobaczyć w Bytomiu - Miechowicach. Od kwietnia w schronie będzie można również oglądać nowe wystawy, które z pewnością zaciekawią miłośników historii Miechowic.

Historia bytomskiego bunkru

Przypomnijmy, że przeciwlotniczy schron w Bytomiu Miechowicach liczy około 100 metrów długości, jednak na razie udało się udostępnić 50-metrowy odcinek. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

W podziemnym obiekcie, dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Pro Fortalicium, powstała Izba Pamięci, która poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia i multimedialna prezentacja upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się licznych gwałtów, morderstw i rabunków. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

W schronie można również zobaczyć wystawy poświęcone walkom o Bytom i Miechowice, Tajemnicy Szybu Południowego, a od kwietnia będzie można oglądać wystawę pamiątek rodzinnych, którą udostępniła Barbara Musiol. Kilka zdjęć, jakie przekazane zostały na wystawę można zobaczyć na fan page Schron Miechowice TUTAJ. Wśród przekazanych zdjęć jest między innymi fotografia Roberta Kuscha, jednego z pierwszych rozstrzelanych mieszkańców Miechowic w dniu 25 stycznia 1945 roku.

Kiedy można zwiedzać schron?

Zapraszamy do odwiedzenia schronu, który znajduje się w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej (podwórko byłego gimnazjum nr 13). Data jego otwarcia zawsze podawana jest na fan page Schron Miechowice

Warto dodać, że tuż obok schronu znajduje się zabytkowy szlaban forteczny z Nędzy pod Raciborzem. Szlaban to pancerna konstrukcja wykonana z żelaza, która zamontowana została  przed II wojną światową po niemieckiej stronie granicy. Takiej blokady nie był w stanie sforsować nawet czołg.

Z kolei Einmannbunker – jednoosobowy bunkier przeciwlotniczy – był obiektem, który ustawiona głównie przy zakładach przemysłowych, a także w sąsiedztwie ważnych budynków kolejowych. Produkowano je masowo w Niemczech w latach 1938 – 1945, a ich celem była ochrona wartownika w przypadku nalotu i ostrzału artyleryjskiego oraz przed odłamkami bomb i pocisków artyleryjskich.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również