Wiadomości z Bytomia

O tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć!

  • Dodano: 2019-01-03 10:30, aktualizacja: 2019-01-04 11:52

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej przerażających wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkraczania Armii Czerwonej na teren Górnego Śląska w styczniu 1945 roku. Właśnie ukazała się książka bytomskiego historyka Tomasz Saneckiego opisująca te dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu.

Wobec zbrodni dokonanej przez żołnierzy radzieckich na bezbronnych mieszkańcach Miechowic trudno znaleźć uzasadnienie. Z rąk Sowietów zginęło według różnych szacunków ponad 380 osób, a mimo to o tej tragedii przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić.

Autor pisząc publikację korzystał z dostępnych materiałów archiwalnych, ale również publikacji, w których zawarte zostały wspomnienia świadków tamtych wydarzeń. W książce wykorzystałem przede wszystkim dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, który prowadził śledztwo w sprawie zbrodni wojennej w styczniu 1945 roku w Miechowicach - mówi Tomasz Sanecki.

Bardzo pomocne były także akta, które znajdują się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bytomiu oraz wspomnienia świadków tragicznych wydarzeń w styczniu 1945 roku - dodaje Sanecki.

W książce "Tragedia Miechowicka 25 -= 28 stycznia 1945 roku" bytomski historyk podjął również temat badań i śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej w sprawie zbrodni popełnionej przez Sowietów w Miechowicach, a także zaprezentował miejsca, w których upamiętniona została Tragedia Miechowicka oraz przybliżył przebieg walk o Miechowice w styczniu 1945 roku.

Mimo próby ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach. Powrót do tragicznych wspomnień wywoływało ból i cierpienie, a mimo to ze szczegółami opowiadali o tym, nie tylko co przeżyli w trakcie walk o Górny Śląsk, ale głównie o zbrodniach, które towarzyszyły wkraczającym Sowietom do śląskich miast i wsi. Ich relacje nagrane i spisane, a później odtwarzane umożliwiły powstanie wielu artykułów, książek, a także filmów dokumentalnych, w których poznaliśmy prawdę o sowieckiej zbrodni, skrywanej przez kilkadziesiąt lat oraz przyczyniły się również do wszczęcia śledztwa, jakie podjął Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Dzisiaj już wielu ze świadków tych wydarzeń nie żyje i dlatego naszym obowiązkiem jest przekazywać wiedzę na temat Tragedii Miechowickiej, aby los pomordowanych w Miechowicach był przestrogą dla przyszłych pokoleń, a to co miało miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu nigdy więcej już się nie zdarzyło.

Publikacja "Tragedia Miechowicka 25 - 28 stycznia 1945 roku" dostępna jest na razie w księgarni internetowej Wydawnictwa Ridero, ale już wkrótce będzie dostępna również w innych księgarniach.

O tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również