Wiadomości z Bytomia

O Sprawiedliwej Transformacji z Fransem Timmermansem podczas Śląskiego Festiwalu Nauki

  • Dodano: 2022-12-06 11:15

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej kierujący pracami nad Europejskim Zielonym Ładem był gościem 6. Śląskiego Festiwalu Nauki.  W ramach wydarzenia polityk spotkał ze śląskimi i zagłębiowskimi samorządowcami. W spotkaniu udział wziął prezydent Mariusz Wołosz.

Jak przekazał podczas poniedziałkowej /5 grudnia/ konferencji prasowej Frans Timmermans, Komisja Europejska zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych mających na celu wspieranie terytoriów, które zostały najbardziej dotknięte negatywnymi  skutkami przeobrażeń.

Oznacza to, że 3,85 mld euro jest dostępnych dla wszystkich pięciu regionów na transformację w w kierunku m.in. wysokoefektywnego przemysłu. Wszystkie te plany leżą teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów, będziemy pracować nad nimi razem. To nam pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności, a także potrzeby przedsiębiorstw zarówno dużych, jak i małych i średnich - mówił Frans Timmermans podczas konferencji prasowej na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Sprawiedliwa Transformacja zgodna z potrzebami

Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji na szczeblu rządowym wraz z Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji (TPST) w regionach mają być podstawami realizacji przedsięwzięć opartych o nowy europejski instrument: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST; ang. Just Transition Fund - JTF). FST ma niwelować społeczne i gospodarcze skutki transformacji energetyczno-klimatycznej.

Wiceprzewodniczący KE tłumaczył, że fundusze będą zarządzane regionalnie i lokalnie, aby najlepiej odpowiadać potrzebom poszczególnych gmin. Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podziękował Timmermansowi za ostatnie cztery lata pracy nad śląskim TPST.

Mamy fundusze, największe w historii woj. śląskiego, z Polityką Spójności to jest ponad 5 mld euro - to wielkie pieniądze, aby transformacja mogła się rozpocząć. Mam nadzieję, że to nie pierwsze rozdanie, nie pierwsza transza tych środków. Pokażemy tu, na Śląsku, że potrafimy nimi dobrze zarządzać  - mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa Śląskiego.

Gościem konferencji był także prof. Jerzy Buzek, europoseł, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. 

Przyjazd przewodniczącego Fransa Timmermansa świadczy o tym, że Unia Europejska naprawdę zainteresowana jest sytuacją ludzi, sytuacją naszego regionu. Żeby ludzie tu żyjący nie zostali pozostawieni sami sobie. Musimy mieć programy, które zależą od nas samych, od tego co się dzieje w naszym regionie. Tylko wtedy będziemy mieć pewność i poczucie, że to projekty, które są nam potrzebne - mówi prof. Jerzy Buzek.

Bytom, jak inne miasta z górniczą przeszłością  ma przed sobą trudny proces odchodzenia od gospodarki opartej na węglu. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to szansa dla takich miast, jak nasze, aby mogło się zmieniać na lepsze, iść z duchem czasu i nadążać za potrzebami jego mieszkańców. To projekt cywilizacyjny, a dobrze zrealizowany może przynieść ogromne korzyści miastu - komentuje prezydent Mariusz Wołosz.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również