Wiadomości z Bytomia

Jesienią posiedzimy na ławeczce z nadburmistrzem!

  • Dodano: 2025-07-24 07:30, aktualizacja: 2025-07-24 07:43

Był młody, nietutejszy i choć na pierwszego burmistrza Bytomia został wybrany jednogłośnie, nie wiązano z jego rządami większych nadziei. Tymczasem Georg Bruning piastował urząd przez 36 lat i to za jego rządów Bytom stał się jednym z najważniejszych miast na Górnym Śląsku. Sylwetkę słynnego burmistrza upamiętni ławeczka z jego podobizną. Jesienią stanie ona przy al. Legionów.

Bytom upamiętni Georga Bruninga

Idea zrodziła się podczas ubiegłorocznego spotkania z potomkami dawnego burmistrza, które zostało zorganizowane z okazji 770 – lecia nadania praw miejskich Bytomiowi. Podczas spotkania przekazali oni prezydentowi dokumenty i fotografie, wśród których znalazł się 30-stronicowy zapis wspomnień żony nadburmistrza Dorothei Bruning.

– Nie zachowały się właściwie żadne materialne rzeczy naszych przodków. Mamy tylko pamięć i historie, które opowiadała babcia. Dla nas były to zawsze opowieści o jakimś odległym miejscu. Spacerując po miejscach, gdzie żyli i które znali, ma to dla nas zupełnie inny wymiar – mówił  wówczas Christoph Kaiser, prawnuk Georga Bruninga.

Właściwe miejsce

Ławka nadburmistrza stanie w nieprzypadkowej lokalizacji, bo w sąsiedztwie Alei Legionów 4, gdzie znajduje się secesyjna willa, którą w 1901 roku mieszkańcy Bytomia podarowali włodarzowi w dowód wdzięczności. Budynek projektował Karl Brugger, spod którego kreski wyszły także obecny gmach IV LO przy pl. Sobieskiego czy budynek sanepidu przy ul. Moniuszki 25.

Wykonana z brązu ławeczka stanie w pasie zieleni, gdzie jest już pamiątkowa tablica upamiętniającą nadburmistrza oraz przypominająca jego dokonania na rzecz miasta. Wykonawcą przedsięwzięcia jest renomowana odlewnia artystyczna Art Odlew z Opola, specjalizująca się m.in. w wykonywaniu odlewów z brązu.

Firma działa od wielu lat, łącząc rzemieślniczą precyzję z nowoczesnymi technologiami przy współpracy z uznanymi artystami. Odlewnia wykonała wiele form rzeźbiarskich zainstalowanych m.in. w Toruniu (Jan Paweł II), Nysie (Marszałek Józef Piłsudski), Katowicach (Stanisław Ligoń), a także za granicą np. w USA w stanie Texas (Matka Boska), w Niemczech (Gutenberg), Kanadzie czy Islandii.

Wkład w rozwój infrastruktury komunalnej

Fundatorem ławeczki są Bytomskie Wodociągi Sp. z o.o. Spółka podjęła się realizacji przedsięwzięcia, aby uhonorować wkład nadburmistrza w rozwój miejskiej infrastruktury komunalnej. To właśnie za czasów  Bruninga Bytom wkroczył na ścieżkę dynamicznej modernizacji, stając się jednym z najlepiej rozwiniętych ośrodków miejskich Górnego Śląska. Z jego dorobku Bytomskie Wodociągi czerpią do dziś. Na terenie dawnej oczyszczalni ścieków, wybudowanej w czasach urzędowania nadburmistrza, dziś mieści się eksploatowana przez spółkę największą w mieście przepompownia ścieków.  W tym samym miejscu znajduje się należący do Bytomskich Wodociągów budynek dawnej spalarni, który przedsiębiorstwo planuje zrewitalizować oraz stworzyć w nim nowoczesne centrum edukacyjne.

Bytom Bruninga 

Rządy Georga Bruninga przyniosły Bytomiowi rozkwit i prestiż na Górnym Śląsku. W mieście powstały ważne budynki użyteczności publicznej, jak: pierwszy na Górnym Śląsku Teatr Miejski, Miejska Katolicka Szkoła Realna – Stadtische Katholische Realschule /obecnie budynek IV Liceum Ogólnokształcącego/ zbudowana w 1903 roku, Królewski Instytut Higieny (obecna siedziba Sanepidu przy ul. Moniuszki), koszary (obecna siedziba Urzędu Miejskiego przy ulicy Smolenia), budynek poczty przy ul. Piekarskiej zbudowany w 1908 roku, a także powstały w latach 1910 – 1912 jeden z najnowocześniejszych zakładów rehabilitacyjno-wychowawczych Kruppelheim zum hl.Geist (Dom dla Kalek pw. św. Ducha) przy Kurfurstenstrasse (obecnej alei Legionów). 

Bytom zyskał również uruchomioną 27 maja 1894 roku pierwszą na Górnym Śląsku linię tramwajową łączącą bytomski dworzec kolejowy z Piekarami, Szarlejem i Rozbarkiem, jedną z pierwszych w Europie, biologicznych oczyszczalni ścieków, zbudowaną w latach 1902 – 1905 wraz z budową sieci miejskiej kanalizacji oraz Miejski Ogród Zoologiczny, który założono w 1898 roku w najpiękniejszym na Górnym Śląsku parku miejskim.

Wraz z rozwojem miasta powiększyła się także liczba ludności. Bytom z miasta liczącego około 22 tys. mieszkańców w 1882 roku, stał się na początku XX wieku metropolią z prawie 70. tys. mieszkańców. Zmieniła się również struktura administracyjna miasta. Utworzenie pierwszego na Górnym Śląsku powiatu miejskiego, tzw. Stedtkreis spowodowało, że od 21 marca 1892 roku Georg Bruning otrzymał tytuł nadburmistrza, którym posługiwał się aż do rezygnacji z urzędu w 1919 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również