Wiadomości z Bytomia

Nowy tramwaj Moderus MF 10 AC wyrusza na linię

  • Dodano: 2020-06-19 07:30, aktualizacja: 2020-06-19 07:40

Moderus MF 10 AC, czyli najnowszy nabytek spółki Tramwaje Śląskie S.A. już w najbliższą sobotę, 20 czerwca wyjedzie na tory. Nowy tramwaj pozytywnie przeszedł procedurę odbiorową i przekazany został do zajezdni w Bytomiu-Stroszku. Tramwaj będzie obsługiwał na początek linię nr 0 /Katowice Plac Wolności - Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia/, jednak kursy zjazdowe i wyjazdowe będzie realizował jako linia nr 19.

Do tej pory firma Modertrans Poznań Sp. z  o.o. dostarczyła spółce Tramwaje Śląskie S.A. 6 z 8 zamówionych wagonów jednokierunkowych Moderus MF 10 AC.

To pierwszy typ taboru Spółki wyposażony w klimatyzację przedziału pasażerskiego

Wagony te przeszły pozytywnie procedurę odbiorową i przekazane zostały do zajezdni Rejonu nr 3 w Bytomiu-Stroszku przy ul. Drzewnej, gdzie trwają szkolenia kolejnych motorniczych. Właśnie z bytomskiej zajezdni wagony ruszą do obsługi liniowej.

W porozumieniu z Zarządem Transportu Metropolitalnego zdecydowaliśmy, że w pierwszej kolejności nowe wagony będą obsługiwać linię nr 0, która po przerwie właśnie w najbliższą sobotę zostanie wznowiona. Kursy wyjazdowe i zjazdowe tramwaje będą realizować jako linia nr 19 – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Nowe wagony są efektem realizacji umowy, którą w marcu 2018 roku podpisali przedstawiciele spółki Tramwaje Śląskie S.A. i firmy Modertrans Poznań Sp. z o.o. Umowa obejmuje dostawę 10 nowych wagonów jednoczłonowych, z czego 2 są tramwajami dwukierunkowymi. Te wagony zostały już przez poznańską firmę wyprodukowane – trwa procedura odbiorowa.

Konstrukcja i design zewnętrzny nowych tramwajów bazują na rozwiązaniach z pojazdów Moderus Gamma. Są to pojazdy niemal w połowie niskopodłogowe, wsparte na nowoczesnych wózkach trakcyjnych, wyposażone w takie udogodnienia jak: klimatyzacja w przedziale pasażerskim, ładowarki USB, rampa ułatwiająca wjazd wózków do tramwaju, inteligentne urządzenia wizualnej i fonicznej informacji pasażerskiej, drzwi odskowo-przesuwne i wiele innych. Kabina motorniczego wyposażona jest m.in. w wygodny fotel ze zintegrowanym zadajnikiem jazdy i konsolą z podstawowymi przyciskami, wielofunkcyjne panele dotykowe, niezależną klimatyzację oraz bramkę bezpieczeństwa chroniącą motorniczego w przypadku kolizji.

Zakup 10 wagonów jednoczłonowych z poznańskiego Modetransu to realizacja pierwszego z dwóch zadań taborowych, prowadzonego przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską. Wartość kontraktu to niespełna 29 mln zł netto.

Rozkład jazdy linii nr 19 z uwzględnieniem kursów nowym modelem tramwaju MF 10 AC dostępny jest TUTAJ

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.