Wiadomości z Bytomia

Nowy tramwaj Moderus MF 10 AC wyrusza na linię

  • Dodano: 2020-06-19 07:30, aktualizacja: 2020-06-19 07:40

Moderus MF 10 AC, czyli najnowszy nabytek spółki Tramwaje Śląskie S.A. już w najbliższą sobotę, 20 czerwca wyjedzie na tory. Nowy tramwaj pozytywnie przeszedł procedurę odbiorową i przekazany został do zajezdni w Bytomiu-Stroszku. Tramwaj będzie obsługiwał na początek linię nr 0 /Katowice Plac Wolności - Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia/, jednak kursy zjazdowe i wyjazdowe będzie realizował jako linia nr 19.

Do tej pory firma Modertrans Poznań Sp. z  o.o. dostarczyła spółce Tramwaje Śląskie S.A. 6 z 8 zamówionych wagonów jednokierunkowych Moderus MF 10 AC.

To pierwszy typ taboru Spółki wyposażony w klimatyzację przedziału pasażerskiego

Wagony te przeszły pozytywnie procedurę odbiorową i przekazane zostały do zajezdni Rejonu nr 3 w Bytomiu-Stroszku przy ul. Drzewnej, gdzie trwają szkolenia kolejnych motorniczych. Właśnie z bytomskiej zajezdni wagony ruszą do obsługi liniowej.

W porozumieniu z Zarządem Transportu Metropolitalnego zdecydowaliśmy, że w pierwszej kolejności nowe wagony będą obsługiwać linię nr 0, która po przerwie właśnie w najbliższą sobotę zostanie wznowiona. Kursy wyjazdowe i zjazdowe tramwaje będą realizować jako linia nr 19 – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Nowe wagony są efektem realizacji umowy, którą w marcu 2018 roku podpisali przedstawiciele spółki Tramwaje Śląskie S.A. i firmy Modertrans Poznań Sp. z o.o. Umowa obejmuje dostawę 10 nowych wagonów jednoczłonowych, z czego 2 są tramwajami dwukierunkowymi. Te wagony zostały już przez poznańską firmę wyprodukowane – trwa procedura odbiorowa.

Konstrukcja i design zewnętrzny nowych tramwajów bazują na rozwiązaniach z pojazdów Moderus Gamma. Są to pojazdy niemal w połowie niskopodłogowe, wsparte na nowoczesnych wózkach trakcyjnych, wyposażone w takie udogodnienia jak: klimatyzacja w przedziale pasażerskim, ładowarki USB, rampa ułatwiająca wjazd wózków do tramwaju, inteligentne urządzenia wizualnej i fonicznej informacji pasażerskiej, drzwi odskowo-przesuwne i wiele innych. Kabina motorniczego wyposażona jest m.in. w wygodny fotel ze zintegrowanym zadajnikiem jazdy i konsolą z podstawowymi przyciskami, wielofunkcyjne panele dotykowe, niezależną klimatyzację oraz bramkę bezpieczeństwa chroniącą motorniczego w przypadku kolizji.

Zakup 10 wagonów jednoczłonowych z poznańskiego Modetransu to realizacja pierwszego z dwóch zadań taborowych, prowadzonego przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską. Wartość kontraktu to niespełna 29 mln zł netto.

Rozkład jazdy linii nr 19 z uwzględnieniem kursów nowym modelem tramwaju MF 10 AC dostępny jest TUTAJ

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.