Wiadomości z Bytomia

Nowy rozdział bytomskiego hokeja

  • Dodano: 2021-06-14 07:00, aktualizacja: 2021-06-13 14:37

Na ulicę Pułaskiego 71 powróciły wspomnienia, sportowe emocje i nowe nadzieje na wielkie sukcesy. 12 czerwca odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia Lodowiska im. Braci Nikodemowiczów, podczas której został rozegrany mecz pokazowy i uhonorowano  legendarnych hokeistów Polonii Bytom.

- Za nami symboliczny moment przecięcia wstęgi, ale myślę, że to więcej niż tylko symbol. To moment, w którym możemy powiedzieć, że zaczyna się dla naszego miasta nowa era. Ten obiekt pokazuje i udowadnia, że w Bytomiu rzeczy niemożliwe stają się możliwe. Jestem przekonany, że jeszcze wiele takich chwil przed nami. Mówicie wszystkim i wszędzie, że Bytom wraca do gry - mówił prezydent Mariusz Wołosz podczas ceremonii otwarcia lodowiska.

Historia, która zobowiązuje

Na początku lutego został rozstrzygnięty konkurs na nazwę lodowiska. Spośród propozycji internautów, jury wybrało pomysł, który oddaje hołd braciom Emilowi i Tadeuszowi Nikodemowiczom, legendarnym szkoleniowcom, dzięki którym Polonia Bytom była potęgą w hokeju na lodzie. W lutym radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu lodowisku przy ul. Pułaskiego 71 imienia legendarnych sportowców.

- Pragnę podziękować Mariuszowi Wołoszowi oraz radzie miejskiej i kibicom za nadanie lodowisku naszego imienia. Stworzyliśmy z bratem dobrą drużynę hokejową, która osiągnęła duże wyniki na chwałę klubu i naszego miasta Bytomia. Grając na obcych lodowiskach marzyliśmy o nowej hali. I mamy piękną halę. Zawodnikom, zawodniczkom i młodzieży, która może trenować w bardzo dobrych warunkach życzę sukcesów. A mieszkańcom Bytomia z korzystania z tafli lodowiska dla zdrowia i przyjemności - mówił trener Tadeusz Nikodemowicz.

Za zasługi dla sportu

Ceremonii otwarcia nowego obiektu towarzyszyła uroczystość wręczenia srebrnych i brązowych odznak Za Zasługi dla Sportu, którymi uhonorowano dziś dziesięciu działaczy i działaczki. Odznaki srebrne otrzymali: Sławomir Budziński, prezes Klubu Hokejowego Polonia Bytom, były zawodnik, a później szkoleniowiec  drużyn młodzików i seniorów oraz Mariusz Puzio, olimpijczyk, trener drużyny juniorskiej, z którą zdobył tytuł Mistrza I Ligi.

Odznaki brązowe otrzymali: Anna Brabańska -Tokoś - członkini zarządu KH Polonia Bytom, pomysłodawczyni stworzenia w Bytomiu żeńskiej drużyny hokeja na lodzie, Witold Branicki - dziennikarz „Życia Bytomskiego”, Dariusz Jędrzejczyk, hokeista, trener drużyny młodzieżowej bytomskiego klubu, wiceprezes do spraw sportowych oraz trener i koordynator w Klubie Hokejowym Polonia.

Brązową odznakę uhonorowano też Mirosława Minkinę, prezesa Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, Danutę Piorun, prezeskę Śląskiego Związku Hokeja na Lodzie, Andrzeja Secemskiego - hokeistę i trenera, żeńskiej drużyny Polonii Bytom, z którą zdobywał Mistrzostwo Polski, Krystiana Sikorskiego - olimpijczyka, najlepszego napastnika Polski, pięciokrotnego Mistrza Polski w 1984, 1986, 1988, 1989 oraz 1990 roku oraz Martę Zawadzką, prezesa Polskiej Hokej Ligi, zasiadającą w Zarządzie Światowej Federacji Hokeja na Lodzie.

Mecz pokazowy

Pokazowy mecz między hokejowymi drużynami kobiet oraz juniorów KH Polonii Bytom wpisany został w szeroki wachlarz imprez związanych z otwarciem nowej hali lodowej, na którą wszyscy tak długo czekaliśmy.

Mecz otwarcia poprzedziły symboliczne uroczystości wzniesienia honorowych koszulek najbardziej utytułowanych bytomskich hokeistów czyli Franciszka Kukli oraz Mariusza Puzio, a pierwszego rzutu krążka na taflę dokonał sam Tadeusz Nikodemowicz.

Spotkanie przebiegało w przyjacielskiej atmosferze i choć było widać że męski team złożony z zawodników Centralnej Ligi Juniorów oraz Młodzieżowej Hokej Ligi starał się bardzo delikatnie traktować hokejowe Mistrzynie Polski, to jednak nasze dziewczyny pozwoliły sobie w kilku sytuacjach na twarde hokejowe starcia przy bandach. Remisowy rezultat 5:5 nakazał szukać rozstrzygnięcia w serii rzutów karnych, choć trzeba zauważyć, iż wyrównujące trafienie dla męskiej młodzieży nastąpiło w „doliczonym” czasie gry.

Ostatecznie zwyciężyli juniorzy trafiając w rzutach karnych czterokrotnie, przy dwóch golach pań. Spotkanie zakończyło się uroczystym wręczeniem złotych medali dla obu ekip Mistrzów Polski, które zaszczyciła obecność władz PZHL w osobach prezesa zarządu Mirosława Minkini oraz jego zastępcy Adama Frasa, a także Prezydenta Miasta Bytomia - Mariusza Wołosza.

Bramkarz Mateusz Kołodziej z drużyny juniorów KH Polonii Bytom otrzymał indywidualną nagrodę związku dla najlepszego bramkarza Ligii. Były również nagrody dla kibiców. 10 piłeczek tenisowych rzuconych w trybuny przez kapitanów obu ekip znalazło się w rękach szczęśliwców, którzy po spotkaniu mogli odebrać pamiątkowe upominki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również