Wiadomości z Bytomia

Nowy klomb i łąka kwietna w parku Amendy

  • Dodano: 2022-07-22 06:30, aktualizacja: 2022-07-21 20:52

Gwarno zrobiło się 20 lipca na jednym ze skwerów Parku Amendy w Łagiewnikach, gdzie zagospodarowywany jest fragment przestrzeni w ramach programu Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

W przedsięwzięcie zaangażowała się lokalna społeczność - m. in. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 48 oraz radny Krzysztof Gawenda.

Niezagospodarowany dotąd skwer położony w Parku Amendy w Łagiewnikach dostaje drugie życie w ramach Programu kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w  miastach - projektu realizowanego przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów oraz Instytut Rozwoju Miast i Regionów.

W ramach projektu pracownicy Działu Zieleni MZDiM brali udział w cyklu interdyscyplinarnych spotkań z  liderami - trenerami oraz ekspertami IRMIR-u z zakresu dobrych praktyk związanych ze zintegrowanym i partycypacyjnym projektowaniem zieleni.

Mała realizacja - duże zaangażowanie

To skrawek zieleni, około 622 m2 otoczony chodnikiem z kostki brukowej, przy którym stoi kilka ławeczek. Teren najpierw został przygotowany pod nasadzenia klombu, a następnie pracownicy działu zieleni posadzili tam krzewy i byliny o różnokolorowych liściach i kwiatach. Ponadto istniejącą roślinność wzbogacono o takie gatunki jak lawenda wąskolistna, jeżówka purpurowa, goździki, hortensje i trzmieliny.

Na skwerze ustawiono też dwie betonowe donice, w których nasadzono rośliny bylinowe i zielone m.in. macierzankę piaskową, lebiodkę pospolitą, sasankę czy łubin trwały. W działania na rzecz poprawy parkowych przestrzeni zachęcano lokalne społeczności, a w projekt zaangażował się radny Krzysztof Gawenda.

Przy pomocy pracowników działu zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów przedszkolaki sadziły część roślin oraz wysiewały łąkę kwietną.

Łąka kwietna w parku

W ramach projektu zasiano tam 100 metrów łąki bylinowej niewymagającej odtwarzania czy dosiewania roślin co roku. Mieszkanka, którą obsiano skrawek łagiewnickiego parku, przygotowana jest z myślą o wymagających miejskich terenach - zawiera nasiona roślin odpornych na susze.

Zielona inwestycja w Parku Amendy została zrealizowana za 10 tys. zł ze środków przekazanych przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów.

Projekt “Program kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach” organizowany jest przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów w partnerstwie z Klubem Myśli Strategicznej “Inicjatywy”. Projekt uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr. 5.5 „Edukacja ekologiczna”.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również