Wiadomości z Bytomia

Nowy klomb i łąka kwietna w parku Amendy

  • Dodano: 2022-07-22 06:30, aktualizacja: 2022-07-21 20:52

Gwarno zrobiło się 20 lipca na jednym ze skwerów Parku Amendy w Łagiewnikach, gdzie zagospodarowywany jest fragment przestrzeni w ramach programu Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

W przedsięwzięcie zaangażowała się lokalna społeczność - m. in. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 48 oraz radny Krzysztof Gawenda.

Niezagospodarowany dotąd skwer położony w Parku Amendy w Łagiewnikach dostaje drugie życie w ramach Programu kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w  miastach - projektu realizowanego przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów oraz Instytut Rozwoju Miast i Regionów.

W ramach projektu pracownicy Działu Zieleni MZDiM brali udział w cyklu interdyscyplinarnych spotkań z  liderami - trenerami oraz ekspertami IRMIR-u z zakresu dobrych praktyk związanych ze zintegrowanym i partycypacyjnym projektowaniem zieleni.

Mała realizacja - duże zaangażowanie

To skrawek zieleni, około 622 m2 otoczony chodnikiem z kostki brukowej, przy którym stoi kilka ławeczek. Teren najpierw został przygotowany pod nasadzenia klombu, a następnie pracownicy działu zieleni posadzili tam krzewy i byliny o różnokolorowych liściach i kwiatach. Ponadto istniejącą roślinność wzbogacono o takie gatunki jak lawenda wąskolistna, jeżówka purpurowa, goździki, hortensje i trzmieliny.

Na skwerze ustawiono też dwie betonowe donice, w których nasadzono rośliny bylinowe i zielone m.in. macierzankę piaskową, lebiodkę pospolitą, sasankę czy łubin trwały. W działania na rzecz poprawy parkowych przestrzeni zachęcano lokalne społeczności, a w projekt zaangażował się radny Krzysztof Gawenda.

Przy pomocy pracowników działu zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów przedszkolaki sadziły część roślin oraz wysiewały łąkę kwietną.

Łąka kwietna w parku

W ramach projektu zasiano tam 100 metrów łąki bylinowej niewymagającej odtwarzania czy dosiewania roślin co roku. Mieszkanka, którą obsiano skrawek łagiewnickiego parku, przygotowana jest z myślą o wymagających miejskich terenach - zawiera nasiona roślin odpornych na susze.

Zielona inwestycja w Parku Amendy została zrealizowana za 10 tys. zł ze środków przekazanych przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów.

Projekt “Program kaskadowych szkoleń dla pracowników samorządów terytorialnych w zakresie projektowania i gospodarowania zielenią w miastach” organizowany jest przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów w partnerstwie z Klubem Myśli Strategicznej “Inicjatywy”. Projekt uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr. 5.5 „Edukacja ekologiczna”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również