Wiadomości z Bytomia

Nowe ogniska epidemiczne odry na Śląsku

  • Dodano: 2019-01-09 09:45

Od listopada minionego roku wzrosła liczba zachorowań na odrę w województwie śląskim do 22, a u kolejnych 22 osób stwierdzono objawy choroby – podał śląski Sanepid.

Zachorowania na odrę i podejrzenia zachorowań miały miejsce na terenach, który nadzorują Powiatowe Stacje Sanitarno Epidemiologiczne w Bytomiu, Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Kłobucku, Lublińcu, Sosnowcu i Tychach oraz w Żywcu.W Gliwicach i Lublińcu odra pojawiła się już jesienią, ubiegłego roku, natomiast w Bytomiu – w drugiej połowie grudnia.

    Wśród osób z podejrzeniem odry są takie, które nie przypominają sobie kontaktu z chorymi i nie wyjeżdżały za granicę. To pokazuje, że choroba szerzy się już w kraju - powiedziała Renata Cieślik-Tarkota z katowickiego sanepidu.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Przenosi się drogą kropelkową. Przebycie zakażenia wirusem odry daje odporność na tę chorobę na całe życie. Na szczęście, wraz ze wzrostem zachorowań, rośnie liczba chętnych na szczepienia. Warto wiedzieć, że osoby chore na odrę i mające jej objawy są często hospitalizowane, nie przez wzgląd na ciężki przebieg choroby, ale w celu odizolowania chorych i niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się choroby.


Źródło: Barbara Szłapka

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.