Wiadomości z Bytomia

Nowe oblicze Rozbarku

  • Dodano: 2018-04-13 07:45, aktualizacja: 2018-04-12 11:14

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Przypomnijmy, taką koncepcję zagospodarowania Rozbarku wypracowano podczas warsztatów w Miejskim Zarządzie Zieleni i Gospodarki Komunalnej w oparciu o uwagi zgłoszone przez mieszkańców latem 2016 roku, które były wstępem do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji.

Nad przebiegiem prac w ramach projektu „Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Rozbarku” czuwać będzie Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Efekt będzie odpowiadał oczekiwaniom mieszkańcom i ułatwi im spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu i sąsiedzką integrację – mówi prezydent Bytomia Damian Bartyla. Projekt zakłada działania szersze, niż oczekiwania wyrażone podczas konsultacji społecznych.

Jak zaznacza Krystyna Ostrowska, zastępca dyrektora MZZiGK, sporo terenu trzeba uporządkować i wyeliminować obiekty, które są w złym stanie technicznym i zagrażają bezpieczeństwu przebywających w pobliżu osób.

Dokonaliśmy wnikliwej analizy tego terenu – mówi. Koniecznie trzeba wyburzyć ruiny dawnego warsztatu przy skrzyżowaniu ul. Siennej i Pszczyńskiej. Uporządkowany teren oddamy dzieciom, bo w tym miejscu powstanie wielofunkcyjny plac zabaw.

Urządzenia dla dzieci staną też w miejscach po wyburzonych uprzednio zabudowań gospodarczych przy ul. Musialika 1, 3 i 18. Dodatkowo przy ul. Musialika 1 i 3 powstaną ogródki, gdzie będzie można uprawiać rośliny. Podobnie będzie z pustymi miejscami po wyburzonym budynku przy ul. Alojzjanów 28 i prawej oficynie przy Alojzjanów 26.

W bardzo złym stanie technicznym jest też wiata i dwa budynki użytkowe przy ul. Witczaka 40 – wylicza Krystyna Ostrowska. Także i je trzeba będzie usunąć, a w tym miejscu powstanie promenada o szerokości ok. 30 metrów. Mieszkańcy pytani o przeznaczenie tego miejsca odpowiadali, że chcieliby organizować tam jarmarki.

Zdecydowanie dłuższa promenada powstanie na odcinku od ul. Pszczyńskiej wzdłuż linii dawnej kolei wąskotorowej. Będzie ona biegła wzdłuż ulic: Kochanowskiego, św. Kingi, Jaronia, Musialika i Alojzjanów. Promenada ma połączyć parking przy ul. Staffa oraz tereny przy ul. Witczaka. Będzie mała długość ok. 2, 26 km. Wzdłuż niej będą ławki i pamiątkowe tablice informujące o historii Rozbarku i ludziach dla niego zasłużonych.

W trakcie konsultacji społecznych mieszkańcy narzekali na duży ruch samochodowy na ul. Witczaka, Siemianowickiej czy Karola Miarki, mówiąc, że te ulice odcinają ich od reszty miasta – przypomina Krystyna Ostrowska. Spróbujemy temu nieco zaradzić. Nad ulicą Siemianowicką wybudowana zostanie kładka, a ulice Jaronia i św. Kongi zostaną przekształcone w deptak i częściowo wyłączone z ruchu samochodowego.

I wreszcie plac Barbary, który jest ważnym dla rozbarczan miejscem. Latem 2016 roku mówili, że chcieliby, by stał się on rynkiem. Wpadli na pomysł, by postawić obok placu ścianę, która z jednej strony byłaby ścianą wspinaczkową, a z drugiej – mogłaby służyć za scenę artystom. I tak będzie – zapewnia Krystyna Ostrowska.

Plac Barbary czeka przebudowa. Staną tu urządzenia interaktywne, trampoliny, fontanna i ściana wspinaczkowa, która będzie też sceną widowiskową. Poza tym teren ten będzie uzupełniony o dodatkowe ławki, kosze na śmieci i oświetlenie iluminacyjne.

I jeszcze jedno przypomnienie konsultacji sprzed dwóch lat – dzieci wpadły na pomysł utworzenia tematycznych podwórek. Będzie on wykorzystany. Tematyczny plac zabaw stanie przy ul. Królowej Jadwigi/Kochanowskiego/ Reymonta”. Ma się on składać z dużego urządzenia wielofunkcyjnego, 2 huśtawek, karuzeli tarczowej oraz bujaka.

Prace nie ominą skweru „Szynol”, gdzie istniejący plac zabaw rozbudowany zostanie o urządzenie wielofunkcyjne, ważkę i koparkę do piasku. Nowe urządzenia będzie też miała siłownia zewnętrzna. Poza tym przy skwerze powstanie boisko wielofunkcyjne do gry w piłkę ręczną i minikoszykówkę oraz kompleks urządzeń PARKOUR. Na styku ulic Alojzjanów i Musialika powstanie SkatePark, a wzdłuż promenady łączącej ul. Alojzjanów z ul. Staffa, będą utworzone tereny rekreacyjno–sportowe, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.  Na terenach objętych projektem zostanie zamontowane oświetlenie.

Zmiana przestrzeni publicznej Rozbarku pochłonie 12 milionów złotych. 85% pochodzić będzie z Unii Europejskiej (Priorytet X- Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna Poddziałanie 10.3.4 – Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – OSI), a 10% dofinansuje budżet państwa. Miasto przeznaczy na realizację tego projektu 600 tys. zł. Trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić wykonawcę prac. Zgodnie z założeniami, maja one zakończyć się do końca 2018 roku.

Warto również przypomnieć, że to niejedyne zmiany, jakie będą realizowane w tej dzielnicy, inspirowane przez mieszkańców. Podczas warsztatów w podobszarach rewitalizacji, to rozbarczanie wpadli na pomysł, by przywrócić nowe życie dawnym Zakładom Naprawczym Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. W ramach pilotażu rewitalizacji finansowanego przez ministerstwo rozwoju i infrastruktury odbyło się tam szereg spotkań, na których zdecydowano, że zakłady będą wyremontowane. Koncepcja zagospodarowania dawnych zakładów naprawczych GKW przewiduje m.in., że  obiekty będą wielofunkcyjne, przeznaczone m.in. na działalność wystawienniczą czy gastronomiczną. Według założeń, przy restauracjach mają powstać ogródki. Będzie też można skorzystać z noclegów w hostelu, który powstałby w miejscu dawnej łaźni. W kilku mniejszych pomieszczeniach prowadzona będzie działalność dydaktyczno-warsztatowa, w tym także dla osób niepełnosprawnych czy wykluczonych społecznie. Koncepcja przewiduje w większości teren utwardzony przystosowany dla osób niepełnosprawnych, ale także obszary zielone z możliwością wypoczynku na ławeczkach. Mają powstać też miejsca parkingowe z wjazdem od strony ulicy Musialika dla 74 samochodów, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych.  Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji w maju złoży do urzędu marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych w wysokości 30 mln zł.

Warto dodać, że w ramach Obszaru strategicznej Interwencji kilka rozbarskich budynków czekają remonty. Termomodernizowane będą budynki przy ul. Miętkiwicza 5 i 7 oraz Kochanowskiego 17.Obiekt przy ul. Kochanowskiego 15 remontowany będzie na potrzeby lokali socjalnych, a przy ul. Siemianowickiej 29 - na potrzeby lokali socjalnych/treningowych/wspomaganych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również